Nikrouk

29 October, 2017 - 13:51

ΠΑΣας στα Γιαννενα !

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς,ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πήρε τη νίκη στους Ζωσιμάδες κόντρα στην  Κέρκυρα κάνοντας την ανατροπή με τους Κόντε και Γιάκο,κρατόντας έτσι απόρθητη την έδρα του.     Σε ένα παιχνίδι που το πρώτο μέρος του έκρυβε ελάχιστες συγκινήσεις,ΠΑΣ και Κέρκυρα έμειναν στο μηδέν με μόλις 2 σούτ από μεριάς γηπεδούχων να καταλήγουν στο στόχο στο πρώτο 45λεπτο,κάτι που το κάνει υποψήφιο για ένα εκ των χειρότερων ημιχρόνων του πρωταθλήματος.Σε αντίθεση όμως με όσα είδαν τόσο αυτοί που παρακολουθούσαν το παιχνίδι από την τηλεόραση,όσο και ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες των Ζωσιμάδων,το δεύτερο μέρος ήταν αυτό που χόρτασε τον κόσμο από μεριάς θεάματος και συγκινήσεων.Στην επανάληψη λοιπόν,οι δύο ομάδες ουσιαστικά μεταμορφώθηκαν,με αποτέλεσμα να εξαφανίσουν την άνευρη εικόνα που παρουσιάζαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και εμφάνισαν από νωρίς το πάθος τους και τη θέληση για νίκη με ευκαιρίες που δημιούργουσαν αμφότερες.Οι Φαίακες ήταν αυτοί που ευτύχισαν να προηγηθούν μετά από πλασέ του Παμλίδη στο 71' για να σπάσουν μία παράδοση,που τους θέλει να μη μπορούν να φύγουν νικητές από τα Γιάννενα.Όμως,φαίνεται πως ο ΠΑΣ δεν είχε πεί την τελευταία του λέξη,κάτι που ξεκίνησε να κάνει 5 λεπτά αργότερα.Συγκεκριμένα στη φάση του 76ου λεπτού,ο Ναδάλες εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Κέρκυρας,σέντραρε στην περιοχή όπου ο Κόντε πετάχτηκε και με προβολή ισοφάρισε για τους Γιαννιώτες κάνοντας το σκόρ 1-1.Οι γηπεδούχοι όμως δεν έμειναν εκεί,συνέχισαν να πιέζουν προκειμένου να κάνουν την ολική ανατροπή και παρά την ευκαιρία που σπατάλησε ο  Σολτάνι στο 81',στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιάκος βρήκε την μπάλα μετά από κακή απομάκρυνση της από την άμυνα των φιλοξενούμενων και με ένα σούτ στην κίνηση,την κάρφωσε στη δεξιά γωνία της εστίας του Γιαννακόπουλου γράφοντας έτσι το τελικό 2-1.Μετά από το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΣ σκαρφάλωσε στην 7η θέση,όπου είναι ισόβαθμος με τον Παναθηναικό.Ενώ η Κέρκυρα έμεινε 10η στους 9 βαθμούς παρέα με την ΑΕΛ.