Ορέστης Παπαδημητρίου

10 November, 2017 - 23:10

Πολύ κακός Ολυμπιακός, επιβλητικά ο Παναθηναϊκός!

Επιβλητικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Απέναντι σε έναν πολύ κακό Ολυμπιακό, οι «πράσινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν 70-62 και ουσιαστικά η νίκη αυτή ήταν η πρώτη στην Ευρωλίγκα για τον ΠΑΟ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» στη συνέχεια να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και σε συνδυασμό με τα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων, στο τέλος έφτασαν εύκολα στη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης κυνηγούσαν και παρά την ισοφάριση στην τρίτη περίοδο, δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους. Μάλιστα, μόλις το παιχνίδι τελείωσε, οι οπαδοί του Ολυμπιακού αποδοκίμασαν έντονα κι αυτό βεβαίως τα λέει όλα. Η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά… κρύα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να κατακτούν το διπλό στον Πειραιά!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά με πέντε εύστοχα σουτ και την ίδια στιγμή αστοχία απ’ τους γηπεδούχους κι έτσι είχαμε σκορ 11-2! Στη συνέχεια ήρθε η ισορροπία: σταδιακά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, βρήκε τις λύσεις στην άμυνα του Παναθηναϊκού κι έτσι η διαφορά μειώθηκε. Αρχικά είχαμε το 11-5 και ύστερα, με γκολ – φάουλ έγινε το 11-8. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στον πόντο, 13-12, 3:35 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το συγκρότημα του κ. Πασκουάλ ευστόχησε απ’ την περιφέρεια για το 16-12, αλλά τελικά οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο φινάλε της περιόδου, 17-16

Στη δεύτερη περίοδο, ένα γρήγορο επιμέρους 5-0 και μετά 7-0 απ’ τον Παναθηναϊκό έδωσε ξανά μια μικρή διαφορά έξι και εφτά πόντων. Ακολούθησε ένας δαιμονιώδης ρυθμός και σκορ εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους – κατά κύριο λόγο – να είναι μπροστά και τους γηπεδούχους να ακολουθούν. Μάλιστα, να σημειώσουμε πως το προβάδισμα πήγαινε εναλλάξ για τα δύο σύνολα. Όμως, το σκορ ήταν υπερβολικά χαμηλό αφού οι περισσότερες επιθέσεις δε βρήκαν στόχο και συνάμα υπήρξαν πολλά λάθη. Τελικά, στο τέλος του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 19-13 έκλεισε προηγούμενος με αποτέλεσμα 35-30.

Στατιστικά:

Ολυμπιακός: 6/19 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6/9 βολές, 17 ριμπάουντ, 8 ασιστ

Παναθηναϊκός: 11/20 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 1/1 βολές, 20 ριμπάουντ, 4 ασιστ

Σκόρερ:

Ολυμπιακός: Στρέλνιεκς 9, Παπαπάτρου 6, Μάντζαρης 5

Παναθηναϊκός: Γκιστ 8, Ρίβερς 7, Λοτζέσκι 6, Λεκαβίτσιους 5, Καλάθης 4, Σίνγκλετον 3

Με την επιστροφή  των δύο ομάδων στο παρκέ, ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος. Καλάθια απ’ τα δύο συγκροτήματα (λίγα όμως), υψηλή ταχύτητα και πολλή ένταση. Το σκορ παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα καθώς συνεχίστηκαν τα λάθη κι οι κακές επιλογές στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο τετράλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε πετύχει οκτώ πόντους και ο Παναθηναϊκός εφτά. Οι γηπεδούχοι πάτησαν… μίνι γκάζι στη συνέχεια με επιμέρους 14-9 έφτασαν στην ισοφάριση, 44-44. Οι «πράσινοι» έμειναν για ένα διάστημα χωρίς σκορ και οι παίκτες του κ. Σφαιρόπουλου προηγήθηκαν για πρώτη φορά, 45-44 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Συνεχίστηκε το σερί των γηπεδούχων, στο 8-0 αλλά ξανά ο Παναθηναϊκός είχε την απάντηση, με τρομερό κάρφωμα… αλά NBA του Αντετοκούμπο κι ύστερα τρίποντο απ’ τον Σίνγκλετον, για το τελικό αποτέλεσμα 49-47 παρά το 17-14 των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προηγείται αλλά η διαφορά ήταν μικρή κι ο Ολυμπιακός έψαχνε τρόπο για να ροκανίσει. Στα πρώτα τρία λεπτά, το σκορ ήταν 56-51 με 7-4 επιμέρους σκορ. Όσο περνούσε η ώρα, το άγχος γινόταν αισθητό αφού η μπάλα δεν έμπαινε μέσα και το σκορ… κόλλησε για λίγο. Από κει και πέρα, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα και μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο, το επιμέρους σκορ ήταν 14-7 και 63-54. Μάλιστα, φτάνοντας στα τρία τελευταία λεπτά, το επιμέρους σκορ έφτασε στο 17-7 για το 66-54! Ο Ολυμπιακός σκόραρε ύστερα για το 66-56. Εν συνεχεία, φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό, η διαφορά ήταν στους 10, 68-58. Φυσικά το ντέρμπι είχε κριθεί και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 70-62 για τον Παναθηναϊκό με επιμέρους 21-15.