6 May, 2022 - 20:50

Προβάδισμα τίτλου για τον Ολυμπιακό!

Με χαρακτήρα πρωταθλητή οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν το πλεονέκτημα της έδρας και πάνε στον Άγιο Θωμά για να το σηκώσουν. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού νίκησαν 3-1 σετ τις «πράσινες» στον τρίτο τελικό και απέκτησαν πολύ μεγάλο προβάδισμα για τον τίτλο. ΘΡΥΛΟΣ είσαι και το έδειξες ξανά.

Με τον Ολυμπιακό να είναι φανερά ανώτερος στα δύο πρώτα σετ και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Παναθηναϊκού στο κρίσιμο τέταρτο, οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-1 (25-23, 25-22, 20-25, 26-24) των «πρασίνων» στου Ρέντη, έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών και με νίκη την προσεχή Τρίτη (10/5) στην έδρα του «τριφυλλιού» έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και φουριόζος να επιβάλλει τον δικό του νόμο στην έδρα του και πράγματι τα κατάφερε, αφού πήρε από νωρίς διαφορά τεσσάρων πόντων (9-5), ωστόσο ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τη συγκέντρωσή του και με όπλο το σέρβις της Γκρόθες κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, αλλά να περάσει και μπροστά με 19-18. Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και συγκεκριμένα το σέρβις της Κόστα (23-23) και τελικά ο Παναθηναϊκός με λάθος στο τέλος της Γκρόθες «χάρισε» το 1-0 στις «ερυθρόλευκες».

Πιο ισορροπημένα άρχισε το δεύτερο σετ, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που τελικά… ξέφυγε στα μέσα του σετ με 16-12, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι και το 20-16, χτίζοντας ουσιαστικά τα θεμέλια για την κατάκτηση του σετ. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός δεν είπε την τελευταία του λέξη και επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο (20-20), ρίχνοντας όλο το άγχος στις γηπεδούχες. Αυτές με τη σειρά τους ανταποκρίθηκαν φτάνοντας στο 2-0 με 25-22.

Ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει κοντά στην κατάκτηση κάποιου σετ, αλλά μένοντας πίσω με 2-0 υπήρχε η περίπτωση να απογοητευθεί, όμως δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα στο σετ, οι «πράσινες» συγκεντρώθηκαν και έφεραν το σετ στα μέτρα τους, παίρνοντας σημαντικές διαφορές και έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες στη μείωση του σκορ σε 2-1 (20-25).

Με σαφώς καλύτερη ψυχολογία ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο τέταρτο σετ, διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του, φτάνοντας μάλιστα στο 17-20 και δείχνοντας ότι μπορούν να οδηγήσουν την αναμέτρηση στο τάι-μπρέικ. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» δεν παράτησαν το παιχνίδι, μείωσαν στον πόντο και τελικά στην παράταση επικράτησαν με 26-24.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24.