Ορέστης Παπαδημητρίου

7 October, 2017 - 23:44

Ρωσία... ερχόμαστε (;)

Μεγάλη και σημαντική νίκη πετύχαμε κόντρα στην Κύπρο με ανατροπή με 2-1 και πλέον είμαστε κάπως πιο κοντά (;) στα γήπεδα της Ρωσίας. Απ' το πρώτο ημίχρονο κρίθηκε το αποτέλεσμα, με τους Κύπριους να προηγούνται στο 18' λεπτό και να... απαντάει η Ελλάδα με δύο γκολ στο 24' λεπτό και το 26' λεπτό. Παράλληλα δημιουργήσαμε κλασικές ευκαιρίες για παραπάνω τέρματα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μας πίεσαν ιδιαίτερα. Τώρα λοιπόν, μας απέμεινε το Γιβραλτάρ την προσεχή Τρίτη 10 Οκτωβρίου στο Φάληρο, εκεί όπου η αποστολή μας είναι... απλή, δηλαδή απλά να επιβληθούμε πλήρως και να σφραγίσουμε και τυπικά τη συμμετοχή μας στα μπαράζ!

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε ένταση, πάθος, λίγες καλές ευκαιρίες και πολλή πίεση απ’ τις δύο ομάδες. Μάλιστα, η Κύπρος κατάφερε να προηγηθεί στο 18’ λεπτό, αλλά αυτό που ακολούθησε… δεν το βλέπουμε συχνά. Μέσα σε δύο λεπτά, στο 24’ και το 26΄λεπτό, βάλαμε δύο τέρματα και πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνας είμαστε μπροστά έχοντας την τύχη πια με το μέρος μας. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, ωστόσο δεν έκαναν κάτι αξιόλογο στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Έτσι, το φινάλε του ημιχρόνου μάς βρήκε να έχουμε το προβάδισμα με 2-1 και έχοντας κάνει αρκετά ικανοποιητική απόδοση.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Εθνική μας μπήκε ακόμα πιο δυνατά και στα πρώτα 12 λεπτά λίγο έλλειψε να πετύχουμε πολλά γκολ στη σειρά. Χάσαμε μεγάλες ευκαιρίες, με τη μπάλα όμως να μην καταλήγει στο στόχο. Στη συνέχεια, η Κύπρος είχε κατά κύριο λόγο την κατοχή αλλά και πάλι η εστία μας δεν απειλήθηκε. Ο ρυθμός έπεσε με τις δυο ομάδες να μην πιέζουν ιδιαίτερα και να φτάνουμε στο τέλος της αναμέτρησης, όντας χαρούμενοι με τη νίκη! Πλέον μπορούμε να πούμε ότι φτάσαμε μια… ανάσα απ’ τη συμμετοχή μας στα μπαράζ, αν και φυσικά το παιχνίδι με το Γιβραλτάρ, κανονικά προσφέρεται για πολλά γκολ, θέαμα και διασκέδαση εντυπώσεων.

Κάπως έτσι λοιπόν ανανεώνουμε το ραντεβού μας στο γήπεδο Καραϊσκάκη για το βράδυ της προσεχούς Τρίτης 10 Οκτωβρίου 2017, για την τελευταία αγωνιστική των Προκριματικών και αναμένουμε γεμάτο γήπεδο, ώστε να πανηγυρίσουμε την κατάκτηση της δεύτερης θέσης και για να συνεχίσουμε την πορεία μας!

Οι συνθέσεις:

Κύπρος: Παναγή, Δημητρίου, Κατελάρης, Λαϊφης, Αντωνιάδης (Αλεξάνδρου), Αρτυματάς, Λαμπάν, Κάστανος (Οικονομίδης), Κυριάκου, Μαργκάσα (Μυτίδης), Σωτηρίου

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης (Ρέτσος), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Ζέκα, Τζιόλης, Μάνταλος, Φορτούνης (Δώνης), Σταφυλίδης, Μήτρογλου (Σάμαρης)