9 April, 2023 - 19:00

Σαρωτικός Άρης έκοψε το πλεονέκτημα από τον Προμηθέα!

Άρης από τα… παλιά! Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με το εμφατικό 95-79 του Προμηθέα, τερματίζοντας όγδοοι, ενώ την ίδια ώρα έκοψαν το πλεονέκτημα από τους Πατρινούς που τερμάτισαν πέμπτοι και πάνε με μειονέκτημα στα playoffs της Basket League.

Κορυφαίος ο Χόρχλερ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ άλλους τόσους πόντους πρόσθεσε ο Νότε ενώ οι Γκούντγουιν, Τολιόπουλος και Μήτρου-Λονγκ ήταν επίσης διψήφιοι. Από πλευράς ηττημένων το πάλεψαν οι Τόμασον (16 π.), Κουμπόλκα (12 π.) και Χογκ (11 π.).

Όγδοος με ρεκόρ 11-11 ο Άρης που θα παίξει με τον Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο των playoffs, ενώ ο Προμηθέας τερμάτισε πέμπτος με 12-10 και θα διασταυρώσει τα ξίφη του με τον ΠΑΟΚ.

Εκρηκτική εκκίνηση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν πάρει τα ηνία από το ξεκίνημα και έφτασαν να προηγούνται με 21-9 περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, το οποίο και εν τέλει έκλεισαν στο +11 (28-17). Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο είχε μπόλικο θέαμα και τις δύο ομάδες να βγάζουν πλουραλισμό στην επίθεση. Παρόλα αυτά, η διαφορά έμεινα στα ίδια επίπεδα και ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο στο +11 (51-40).

Το επιμέρους στην τρίτη περίοδο ήταν 25-17, με τον Άρη να εκτοξεύει τη διαφορά στους 19 πόντους (76-57) και το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί. Οι γηπεδούχοι προστάτεψαν άνετα το προβάδισμά τους, έριξαν και ρυθμό με το μόνο που άλλαξε ως το φινάλε ήταν η διαφορά νίκης του Άρη (95-79).

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-40, 76-57, 95-79.