23 September, 2023 - 19:26

Σαρωτικός ο Θρύλος στη Δράμα!

Με όρεξη και «δίψα» για να επανέλθει στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος ξεκίνησε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Δράμας εκτός έδρας με 41-31 στην πρεμιέρα της Handball Premier και πήραν το δίποντο, μπαίνοντας στο δεξί στo νέο πρωτάθλημα.

Μετά τη νίκη (25-26) επί της ΑΕΚ στο αθλητικό κέντρο Δαϊς και την κατάκτηση του Super Cup, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εξαιρετική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της σεζόν 2023-24, αφού πέρασαν με... σπασμένα «φρένα» από μία δύσκολη έδρα, παίρνοντας προβάδισμα ακόμα και με +12 (28-40) κόντρα στη Δράμα!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και στο 3:13, προηγήθηκε με 4-2, με γκολ του Σάββα στην κόντρα, με τον Μοντόρο να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (3-6), με τη συμπλήρωση επτά λεπτών. Στο 15ο λεπτό, ο Κανδύλας «βρήκε» δίχτυα, κρατώντας το +3 (7-10) του Θρύλου, ενώ ο Σάββας «έγραψε» το 13-10, στο 19:19. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 29:20, ο Τζίμπουλας έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων, για το 19-15 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε... καταιγιστικά, αφού στο 34ο λεπτό, έφτασε στο +8 (16-24), με τους Βίντα (30:25, 33:10, 33:43) και Σάββα (30:25, 31:00) να σκοράρουν. Ο Σλίσκοβιτς επανάφερε το +8 (19-27) του Θρύλου, στο 37ο λεπτό, ενώ ο Τζηράς δήλωσε ξανά «παρών», για το +9 (19-28), στο 38:10. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό, φτάνοντας στο +10 (19-29), στο 40ό λεπτό, με τέρμα του Παπαβασίλη, ενώ ο Πασσιάς έκανε το 31-21, στο 43:13. Η Δράμα μείωσε σε 31-24, όμως ο Σλίσκοβιτς «απάντησε» άμεσα, κάνοντας το 32-24, στο 46ο λεπτό, με τον Τζηρά να «χτυπάει» από τα εξτρέμ (47:17), για το 35-27. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού επέστρεψε στο +9 (25-34), με γκολ του Παπαβασίλη (49:20), ενώ ο Τζηράς σκόραρε για άλλη μία φορά, για το +10 (26-26), στο 52ο λεπτό, με τον προπονητή της Δράμας να καλεί τάιμ άουτ! Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, ο Τζηράς πέτυχε ένα ακόμα τέρμα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει για πρώτη φορά στο ματς στο +11 (27-38), ενώ 46:52, ο Μιχαηλίδης έκανε το +12 (28-40). Στο 58ο λεπτό, ο Σλαβούλιτσα πέτυχε το 41ο γκολ του Θρύλου, για το 41-30, με τη Δράμα να μειώνει, για το τελικό 41-31.