29 September, 2023 - 16:42

Σαρωτικός ο Θρύλος!

Το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Ο Θρύλος επικράτησε εύκολα με 32-14 του ΓΑΣ Κιλκίς στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για τη 2η αγωνιστική και συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier. Κόντρα στη «νεοφώτιστη» ομάδα του Κιλκίς, οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν για άλλη μία φορά χωρίς τον Κάβτσιτς, κυριάρχησαν από το ξεκίνημα, αφού προηγήθηκαν με 10-2, 11-3 και 14-6, στη συνέχεια ξέφυγαν με +20 (32-12) και έφτασαν, έτσι, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, στη δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, με καλή εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-1, με γκολ του Σλίσκοβιτς, με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Στο 17ο λεπτό, ο Σάββας, με το τέταρτο προσωπικό του γκολ, «έγραψε» το 9-2, ενώ 28 δευτερόλεπτα αργότερα (17:28), ο Σλίσκοβιτς «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο ματς, για το +8 (10-2) του Θρύλου. Γκολ του Τζηρά και 11-3 οι «ερυθρόλευκοι», στο 18:42, με τον ΓΑΣ Κιλκίς να μειώνει σε 11-5. Ο Καραμπουρνιώτης «απάντησε», για το 12-5, στο 22:54, ενώ οι Παπαβασίλης (25:02) και Βίντα (26:46) σκόραραν στην κόντρα, για το 13-6 και το 14-6, αντίστοιχα. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 15-7, με ωραίο τέρμα του Τσιγαρίδα (28:32), με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ. Το Κιλκίς μείωσε σε 15-8, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με τέρματα των Τζηρά (31:24), Πασσιά (32:40) και Τζίμπουλα (35:12), διατήρησε το +8 (16-8, 17-9, 18-10), με τον Σλαβούλιτσα να ανεβάζει τη διαφορά στο +9 (19-10), στο 38ο λεπτό. Με γκολ του Δομπρή στο 42:40, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν με +11 (22-11), ενώ ο Πασσιάς, με όμορφη κίνηση, έδωσε «αέρα» +14 (25-11), στο 46ο λεπτό! Νέο γκολ του Δομπρή και +20 (32-12) ο Θρύλος, στο 56:35, με το Κιλκίς να μειώνει, για το τελικό 32-14 στην Ηλιούπολη!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 3, Βίντα 1, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 3, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς 3, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 4

ΓΑΣ Κιλκίς (Νίκος Γεωργιάδης): Μποροντάι, Ραντόγιτσιτς, Μήγγας 2, Στ. Φαχουρίδης 1, Ελευθεριάδης 1, Γιαννακίδης, Δημάκης 3, Βαφειάδης, Σιγγιρίδης 2, Καρβουνίδης, Αρ. Φαχουρίδης 2, Μπέρεζνι 3, Γιαννακόπουλος, Γιαβασίδης, Λασκαρούδης, Ταραμονλής