palaiologos

12 January, 2019 - 20:33

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός και στο 2019

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε η νταμπλούχος ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2019.

Οι ερυθρόλευκοι αποδίδοντας εκπληκτικά, συνέτριψαν με 39-22 τη Πυλαία στο Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Έτσι ο Θρύλος, μπήκε φουριόζος στο 2019 και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, όντας μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Δυνατά από την αρχή και +12 στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός  μετά το 1-2 στο 3:02’, με το οποίο βρέθηκε να χάνει, πάτησε γκάζι και έτρεξε ένα 8-0 σερί  με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο 9-2 με τέρμα του Γρηγόρη Σανίκη (10:23).

Οι Πειραιώτες που διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους για 8 αγωνιστικά λεπτά, δέχθηκαν μετά από ώρα γκολ με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 9-3 (11:32), αλλά συνέχισαν να αγωνίζονται σε υψηλούς ρυθμούς και στο 20’ διεύρυναν το προβάδισμά τους για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, με τον Καραμπουρνιώτη να σημειώνει το 15-5.

Με σκόρερ τον Κρητικό ο Θρύλος έφτασε στο +11 (17-6) στο 24:36, έχοντας κυριαρχήσει απόλυτα, και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 12 τερμάτων για το 21-9 μετά από τρομερό γκολ του Λέμος, το οποίο σημάδεψε τις προσπάθειες των δυο ομάδων στο πρώτο μισό του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία τον έλεγχο και το προβάδισμα  και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση με 39-22.

Handball Premier (12η αγωνιστική), Α1 Γυναικών (8η αγωνιστική), A2 Aνδρών (10η αγωνιστική), Α2 Γυναικών (6η αγωνιστική)