14 January, 2024 - 16:51

Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός!

Ασταμάτητος συνεχίζει ο Παναθηναϊκός στην Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Οι «πράσινες» της Ελένης Καπογιάννη νίκησαν με σκορ 69-55 τον Πρωτέα Βούλας στην 1η αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος, παραμένοντας στην κορυφή με ρεκόρ 11-0.

Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, με τις φιλοξενούμενες να δείχνουν ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα και συνέχισε την «ξέφρενη» πορεία του.

Για τις «πράσινες», η Αλέιν κυριάρχησε στη ρακέτα με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ η Τσβίτκοβιτς μέτρησε 14 πόντους μαζί με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πολύ θετική η παρουσία της Παυλοπούλου με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ η Σταμολάμπρου πρόσθεσε 10 πόντους.

Από τις ηττημένες, η Τζόρτζ μέτρησε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ, ενώ η Σάντερς πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 35-30, 50-38, 69-55