30 March, 2022 - 19:51

Στα ημιτελικά με «κατοστάρα» ο Θρύλος

Εκπληκτική η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού συνέτριψε με 1012-61 τη Νίκη Λευκάδας με 101-61 και τσέκαρε πανεύκολα το εισιτήριο για τα ημιτελικα΄των πλέι – οφ

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμαπικού συντρίβοντας τη Νίκη Λευκάδας με 101- 61 στο βοηθητικό του ΣΕΦ και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά των πλέι – οφ της Α1

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν από την αρχή με το πόδι στο γκάζι και εξασφάλισαν τη νίκη, ουσιαστικά, από το πρώτο δεκάλεπτο και το +19 (32-13), που είχαν εξασφαλίσει με την… τρίποντη «καταιγίδα» της εκκίνησης!

Ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό 4-7 είδε τις παίκτριές του να «πυροβολούν» πίσω από τα 6.75μ. και έκαναν ένα σερί 12-0 με τρίποντα από Σταμολάμπρου, Τόλφρι, Δίελα και Σπυριδοπούλου, παίρνοντας προβάδισμα με 16-7, ενώ η Βίτολα από κοντά έκανε το 18-7 και διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» σερί σε 14-0.

Η Ντάλα «έσπασε» το σερί του Ολυμπιακού και έκανε το 18-9, με την Σταμολάμπρου να ευστοχεί και πάλι πίσω από τα 6.75μ. και να κάνει το 21-9 για τις «ερυθρόλευκες». Η Βίτολα, στη συνέχεια, με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 23-9.

Με τις Σταμολάμπρου, Δίλα και Τόλφρι να σκοράρουν ακατάπσυστα το σκορ έκλεισε στα επίπεδα του 32-13  για το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Νίκη Λευκάδας «έτρεξε» ένα σερί 7-0 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τις Γιανγκ και Δανδουλάκη να ηγούνται της επίθεσης

Η Γιανγκ συνέχισε να είναι εύστοχη και έκανε το 36-25 με τρίποντο, αποτελώντας έναν «πονοκέφαλο» για την «ερυθρόλευκη» άμυνα, με την Πλουφ να πετυχαίνει δύο πόντους από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» και να κάνει το 38-25. Η Σταμάτη με τρίποντο και ασίστ, στην Πλουφ, οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 43-25, με τους φιλοξενούμενους να καλούν τάιμ άουτ και με πέντε λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο.

Γιανγκ και Σύρρα με βολές έκαναν το 44-27, με την Αλεξανδρή να ευστοχεί από μέση απόσταση και να κάνει το 46-27. Η Γιανγκ με τρίποντο έκανε το 46-30 και η Ο’ Ντουάιερ το 46-32, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο ημίχρονο στο +14.

Ο Ολυμπιακός στην έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε σκορ από τις Σταμολάμπρου και Βίτολα, κάνοντας το 50-34, με την Γιανγκ με πέντε συνεχόμενους πόντους να κάνει το 50-39 για τη Νίκη Λευκάδας. Η Σπυριδοπούλου ευστόχησε για δύο και έκανε το 52-39, με τους φιλοξενούμενους να καλούν και πάλι τάιμ άουτ.

Βίτολα και Σταμολάμπρου έδωσαν στον Ολυμπιακό προβάδισμα με 55-39, με την Τόλφρι να βγαίνει, υπέροχα, στον αιφνιδιασμό και να κάνει το 57-39 για τις «ερυθρόλευκες». Σπυριδοπούλου και Σταμολάμπρου συνεργάστηκαν άψογα, με την τελευταία να σκοράρει από κοντά και να ανεβάζει την διαφορά στους 20 πόντους (59-39).

Η Ντάλα με τρίποντο έκανε το 59-44, με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και τον Ολυμπιακό να βρίσκει καλάθι στον αιφνιδιασμό με τη Σταμολάμπρου για το 61-44 και με τη Βίτολα από κοντά για το 63-46, με τη Δανδουλάκη να μειώνει σε 63-48 και τις Βίτολα και Πλουφ να κάνουν το 66-48.

Η Βίτολα με εκπληκτική ασίστ της Σταμάτη έκανε το 68-48, με την Ντάλα να κάνει το 68-49 και την Αλεξανδρή με τρομερό coast-to-coast να κάνει το 70-49 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τον Θρύλο να κάνει … πάερτι και με «όπλο» την εξαιρειτκή του αμυντική λειτουργία, αλλά και τις άψογες συνεργασίες α «τρέχει» ένα επιμέρους 15-0 για το 85-49 του 35ου λεπτού. Κάπου εκεί το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Θρύλο να φτάνει με εμφατικό τρόπο στο τελικό 101-61.