Κώστας Στουρνάρας

14 April, 2017 - 19:37

Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλα...

Όλα ήταν μια σκέτη τρέλα! Από που να ξεκινήσουμε και από που να τελειώσουμε...Από αυτά που έγιναν μέσα στα 94 λεπτά της αναμέτρησης του κυπέλλου ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, ή όλα αυτά που έλαβαν χώρα αμέσως μετά το τριπλό σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Παπαπέτρου. «Ντου» οπαδών, ξύλο ΜΑΤ με ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού και προκλήσεις άνευ προηγουμένου, μπροστά στα μάτια του Υφυπουργού Αθλητισμού κ. Βασιλειάδη. Α, ήταν και Μ. Πέμπτη για να «δέσει» το γλυκό...

Η...βενζίνη που τελείωσε και η...σπίθα των διαιτητών

Ξεκινώντας από τα αγωνιστικά, είδαμε ένα «τρελό» παιχνίδι. Κόντρα στην ροή του αγώνα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με γκολ του Σέρχιο Αραούχο, εκμεταλλευόμενος τα...τρικλίσματα της «ερυθρόλευκης» άμυνας. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ευτύχισε να ισοφαρίσει με το όμορφο γκολ του Φιγκέιρας αρκετά γρήγορα, βάζοντας τον αγώνα σε άλλες βάσεις. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και με «μπροστάρη»\ τον Μάρκο Μάριν που έκανε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο, είχε πολλές ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Παράλληλα, γλίτωσε και τα χειρότερα στην άμυνα, αφού η αμυντική του γραμμή συνέχιζε να κάνει «δωράκια» στους επιθετικούς της ΑΕΚ, τα οποία και δεν άνοιξαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, στον αγωνιστικό χώρο υπήρχε μόνο μια ομάδα, η ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός είχε μείνει από βενζίνη. Ο Μάριων δεν είχε την απόδοση του πρώτου μέρους, ενώ δεν είχε και συμπαραστάτες. Σεμπά, Φορτούνης, θέλανε, αλλά δεν μπορούσαν, αφού η κόπωση από τα συνεχόμενα ματς που έδωσαν φέτος ήταν φανερή. Οι αλλαγές του Τάκη Λεμονή είχαν σωστή λογική, αλλά οι παίκτες έχουν, πλέον, περιορισμένες δυνατότητες. Ο Καμπιάσο ψάχνει ρυθμό αφού στα 2/3 της σεζόν ήταν στην εξέδρα, ο Μαρτίνς δεν μπορεί να...περπατήσει από την κούραση, ενώ ο Ανσαριφάντ έτρεχε ανάμεσα σε όλη την άμυνα της ΑΕΚ, μόνος σαν τον κούκο.

Και για να αποτελειωθεί το έργο, μπήκαν στην εξίσωση και οι διαιτητές, ο Παπαπέτρου με τους βοηθούς του. Ο ρέφερι επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ χαρίζοντας τους αρκετές κίτρινες κάρτες, «έκλεισαν» τα μάτια σε δύο φάσεις που θα μπορούσαν να δώσουν πέναλτι- αλλά εδώ που τα λέμε, φέτος δεν έχουν δώσει στον Ολυμπιακό άλλα κραυγαλέα πέναλτι, αυτά θα έδιναν- δεν άφησαν τον Ανσαριφάντ να φύγει τετ α τετ με τον Ανέστη και η κορωνίδα της-εξαιρετικής κατά τον παρατηρητή- διαιτησίας του Παπαπέτρου ήταν που «έκλεισε» τα μάτια στο κοντρόλ με το χέρι του Πατίτο, πριν πετύχει το δεύτερο τέρμα, με τον επιπρόσθετο βοηθό Κύζα να είναι σε απόσταση μερικών μέτρων από την φάση. Σύμφωνοι, ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση μ’ αυτόν του πρώτου, αλλά οι διαιτητές του στέρησαν ένα καλύτερο αποτέλεσμα, για την ρεβάνς της 26ης Απριλίου στο ΟΑΚΑ.

Γιατί ΜΑΤ στα αποδυτήρια;

Πάμε και στα όσα έγιναν μετά το τέλος της αναμέτρησης, όπου είχε πρωταγωνιστικό ρόλο η Αστυνομία. Καταρχάς, οι άνδρες των ΜΑΤ ήταν αρκετά προκλητικοί με τους οπαδούς του Ολυμπιακού και δεν δίσταζαν ,σε πολλές περιπτώσεις να τους καλούν σε μονομαχία!  Από εκεί και πέρα, κανείς δεν κατάλαβε γιατί βρέθηκαν δύο διμοιρίες των ΜΑΤ μέσα στα αποδυτήρια του «Γ. Καραϊσκάκης», την στιγμή που στον συγκεκριμένο χώρο, βρίσκονται ένστολοι αστυνομικοί και securities, αλλά και «μπράβοι¨που συνόδευαν την αποστολή της ΑΕΚ. Και δεν είναι μόνο αυτό, αλλά όπως κατήγγειλαν και ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού (Καπίνο, Νικολάου), όταν κάποιοι άνθρωποι του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν στους διαιτητές, τα ΜΑΤ μπήκαν στην μέση και άρχισαν να χτυπούν αδιακρίτως κόσμο. Οι φωτογραφίες με το ανοιγμένο κεφάλι του φροντιστή του Ολυμπιακού κ. Πιπερίδη τα λένε όλα...

Ανασυγκρότηση, συσπείρωση και πρόκριση στο ΟΑΚΑ

‘Όλα τα παραπάνω υποδηλώνουν αυτό που λέγαμε και τις προηγούμενες μέρες, τόσο στο Postgame.gr και το Postgame Radio, όσο και στα «Θρυλούμενα» στο HIGH TV. O Oλυμπιακός, για να κατακτήσει το κύπελλο, θα πρέπει να αποκλείσει την ΑΕΚ στον ημιτελικό, τον ΠΑΟ ή τον ΠΑΟΚ στον τελικό, την ΚΕΔ  αλλά και την Αστυνομία, η οποία μπήκε στην εξίσωση. Όλοι στην ομάδα το έχουν συνηδειτοποιήσει και το πιστεύουν, το θέμα είναι αν μπορούν. Η περίοδος Μπέντο, όπως φαίνεται, έκανε μεγάλη ζημιά στο ρόστερ και πλέον, ο Ολυμπιακός, για να κατακτήσει το νταμπλ θα πρέπει να κάνει, όχι μόνο αγωνιστική υπέρβαση, ύστερα από το 1-2 του πρώτου ματς, αλλά και σωματική, αλλά και σωματική υπέρβαση, αφού οι περισσότεροι έχουν «καεί».

-Υ.Γ.1 Μέχρι και για αφαίρεση βαθμών στον Ολυμπαικό κάνουν λόγο κάποιοι για αυτά που έγιναν στο Φάληρο. Για τους διαιτητές θα υπάρξει τιμωρία; Για τα ΜΑΤ που βαρέσαν ποδοσφαιριστές θα γίνει ΕΔΕ;

-Υ.Γ.2  Ο «πόλεμος» που γίνεται στον Ολυμπιακό από την ΚΕΔ είναι εκτός λογικής...

-Υ.Γ.3  Στο ΟΑΚΑ πρέπει να μιλήσει ο τσαμπουκάς των παικτών και η καρδιά του πρωταθλητή...

-Υ.Γ.4 Μακάρι η Ανάσταση να έρθει στον Ολυμπιακό λίγες ώρες νωρίτερα το Μ. Σάββατο, με την κατάκτηση του Challenge Cup από την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού...