20 October, 2023 - 00:19

Συνεχίζει με σπασμένα τα … φρένα η Ρεάλ Μαδρίτης

Δεν σταματά πουθενά το «τρένο» της Ρεάλ Μαδρίτης!

Παρά το γεγονός πως η Αρμάνι Μιλάνο τους έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο, οι «μερένχες» με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο 20λεπτο λύγισαν τους Ιταλούς με το εντυπωσιακό 88-71, παίρνοντας έτσι το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο... αγέρωχος, Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Χεζόνια και Καμπάτσο με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για την Αρμάνι, που μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού έπεσε στο 1-2, ξεχώρισε ο Σιλντς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς και με σύμμαχο την καλή της άμυνα προηγήθηκε 11-5 στο 4'. Γκάμπριελ Ντεκ και Έντι Ταβάρες έδωσαν επιθετική ώθηση στη Ρεάλ, η οποία μέσα σε ένα τρίλεπτο έφερε τούμπα το ματς (16-15), προτού οι Ιταλοί βρουν εύκολους πόντους στο φινάλε για το υπέρ τους 25-19 του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα συνέχισε μέσω της καλής της άμυνας να δημιουργεί προβλήματα στην επίθεση της Ρεάλ, διατηρώντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα, με τρίποντο του Χολ στο 17', η Αρμάνι πήγε στο +9 για το 30-39. Οι Ισπανοί μάζεψαν τη διαφορά στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου και με buzzer-beater τρίποντο του Γιουλ στην εκπνοή έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με απόλυτη ισορροπία (42-42).

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και δεν ξανακοίταξε πίσω της, «καθαρίζοντας» εύκολα τη νίκη. Με πλουραλισμό στην επίθεση, αλλά και με εξαιρετική άμυνα, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (67-61), εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφιες τιμές στην τελευταία περίοδο για το τελικό 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 42-42, 67-61, 88-71.

Στη Βιτόρια, η Ζαλγκίρις Κάουνας πανηγύρισε το δεύτερο εφετινό «διπλό» της, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-1. Οι Λιθουανοί έβγαλαν αντίδραση μετά τη βαριά ήττα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και ξέσπασαν με 99-82, απέναντι στην Μπασκόνια, η οποία υποχώρησε στο 1-3.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, η Ζαλγκίρις κράτησε στα... ύψη την παραγωγικότητα της από το πρώτο τζάμπολ, σήκωσε κεφάλι στο σκορ και δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 99-82.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Μπρέιντι Μάνεκ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ρόλαντ Σμιτς με 21 πόντους (3/4 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ. Από τους Βάσκους, οι 32 πόντοι του  Τσίμα Μονέκε και οι 26 του Μάρκους Χάουαρντ δεν έκαναν τη διαφρορά.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-46, 61-74, 82-99

Με τεράστια ανατροπή από το -18 (25-43 στο 15΄), η Φενερμπαχτσέ υπερασπίστηκε την έδρα της και έκλεισε αήττητη τη... διαβολοβδομάδα της Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 101-86 της Βιλερμπάν, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-1. Στον αντίποδα, οι Γάλλοι παραμένουν χωρίς νίκη (0/4).

Η Φενερμπαχτσέ «πλήρωσε» την αδυναμία στα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο έφερε τα... πάνω-κάτω. Η τουρκική ομάδα εξαργύρωσε τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 59-31 στην επανάληψη πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 18 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς. Ο Νικ Καλάθης έμεινε 24 λεπτά στο παρκέ με απολογισμό 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης μέτρησε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε δέκα λεπτά συμμετοχής. Από τη Βιλερμπάν πάλεψε ο Φρανκ Τζάκσον με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 42-55, 72-70, 101-86