18 January, 2024 - 00:32

Συνεχίζει οριστικά στο CEV Cup ο Ολυμπιακός μετά από απίστευτο θρίλερ στην Πολωνία!

Θρίλερ με ευτυχή για τον Ολυμπιακό κατάληξη στην Πολωνία!

Η γηπεδούχος ΖΑΚΣΑ βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από την βέλγικη Κνακ, αλλά στη συνέχεια ισοφάρισε σε 2-2 και κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή στο tie break (22-25, 19-25, 27-25, 25-16, 15-12), παίρνοντας τη δεύτερη θέση του ομίλου που οδηγεί στα playoffs του Champions League και στέλνοντας τον Ολυμπιακό (που νωρίτερα ηττήθηκε με 3-0 από τη Ζιράτ) στο CEV Cup και στην προημιτελική του φάση.

Η νίκη της Κνακ στο tie break ήταν και το μοναδικό σενάριο στο οποίο θα άφηνε τον Ολυμπιακό τέταρτο και εκτός Ευρώπης, αλλά η ΖΑΚΣΑ πήρε τη νίκη στο φινάλε, δίνοντας χαμόγελα στους Πειραιώτες.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πολύ αμφίρροπο πρώτο σετ με 25-22 και έκαναν το 2-0 επικρατώντας στο δεύτερο με 25-19, πριν οι Πολωνοί αντιδράσουν και ισοφαρίσουν σε 2-2, παίρνοντας το τρίτο σετ με 27-25 και το τέταρτο με 25-16. Στο κρίσιμο tie break, η ΖΑΚΣΑ προηγήθηκε με 4-1 αλλά η Κνακ ισοφάρισε σε 8-8 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 9-8, πριν χάσει τους 4 από τους 5 τελευταίους πόντους, για το τελικό 15-12.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 27-25, 25-16, 15-12