Ορέστης Παπαδημητρίου

4 May, 2018 - 23:51

ΤΕΛΙΚΟΟΟΟΣ ΓΙΑ ΑΕΚ!!!

Η ονειρική πορεία της ΑΕΚ συνεχίζεται! Ακόμα μια τεράστια νίκη, κόντρα στην Μούρθια και ζώντας εκρηκτική ατμόσφαιρα επί 40 λεπτά, η Ένωση πανηγύρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, καθώς επικράτησε με 77-75. Ματς που… έσπαγε καρδιές σε όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να κάνουν πολλά λάθη ενώ είχαν το προβάδισμα με μεγάλη διαφορά, με την Μούρθια να ανατρέπει το μείον 15 και να πλησιάζει στα τελευταία δευτερόλεπτα, εκεί «μίλησε» η καρδιά των «κιτρινόμαυρων» και τέλος καλό, όλα καλά!! Αντίπαλος τώρα η Μονακό, το βράδυ της Κυριακής, στις 20:30.

-

Πρώτο δεκάλεπτο: με αρκετή νευρικότητα κι άστοχες προσπάθειες ξεκίνησε το ματς. Πάλι καλά όμως που η ΑΕΚ είχε τις περισσότερες λύσεις. Με κύριους «εκφραστές» του Χάρις, Γκριν και Τζεϊμς, η Ένωση… γέμισε με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Στο πρώτο λεπτό είχαμε σκορ 2-0 και ο Όλεσον ισοφάρισε 2-2. Αμέσως μετά, ο Χανά πέτυχε γκολ – φάουλ για το 5-2, παρά όμως το 0/3 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο. Στη συνέχεια, δύο τρίποντα του Τζεϊμς και καλάθι του Χανά έφεραν νέα ισοπαλία 7-7, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Ξανά ο Χάρις έβαλε μπροστά την ΑΕΚ, 9-7 και ο Γκριν μετά έγραψε το 11-7. Ύστερα, ο Μπενίτες μείωσε σε 11-9 και ο Τούμπα ισοφάρισε 11-11, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Χανά με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στην Μούρθια, 14-11, 2:20 για το τέλος της περιόδου. Τρίποντο του Μπενίτες έφερε τους φιλοξενούμενους στο συν έξι, 17-11. Όμως, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν γκάζι και τόσο απ’ τα 6.75 όσο και με δύο καλάθια του Χάρις πήραν προβάδισμα, 18-17, στο τέλος του δεκαλέπτου με 6-0 επιμέρους σκορ.

-

Δεύτερη περίοδος: ίδια ήταν η έναρξη συγκριτικά με την πρώτη περίοδο. Με άστοχα σουτ από αμφότερους. Στο δίλεπτο, ο Πάντερ πέτυχε τρίποντο για το 23-17 κι ο Μαυροειδής με μία βολή ανέβασε τη διαφορά στους εφτά, 24-17. Ο Σοκό μείωσε σε 24-19, στο τρίλεπτο. Η ΑΕΚ όμως με τον ενθουσιασμό (αγωνιστικά κι από κερκίδα), με τον εκρηκτικό ρυθμό και παίζοντας φοβερή άμυνα αύξησε το επιμέρους σκορ της: ο Πάντερ έκανε το 26-19 κι απ’ τις βολές ο Μαυροειδής έδωσε προβάδισμα εννιά πόντων, 28-19. Ο Σοκό μετά από ώρα σκόραρε για το 28-21. Ξανά όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν στόχο, τόσο με βολή του Σάκοτα όσο και απ’ την περιφέρεια, 33-21!! Το επιμέρους σκορ είχε ξεφύγει, 15-4!!! Κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά για το φινάλε του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε μία βολή, 33-22. Στη συνέχεια, ο Μαυροειδής πέτυχε μία βολή για το συν 12, 34-22, τεσσεράμισι λεπτά πριν το ημίχρονο. Ακόμα ένα τρίποντοοοοο απ’ τον Πάντερ, 37-22, με επιμέρους σκορ 19-5!!! Ακολούθησε περιφερειακό σουτ του Όλεσον, 37-25, τρεισήμισι λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Απ’ τις βολές η Μούρθια βρήκε στόχο για το 37-27, τρία λεπτά για το τέλος. Κι άλλες βολές εύστοχες του Σοκό, 37-29. Ο Βασιλόπουλος με μία βολή έγραψε το 38-29 και μετά… συναγερμός! Λάθος στην επίθεση της ΑΕΚ και τρίποντο του Χανά έφεραν τη διαφορά στους έξι, 38-32, λιγότερο από δύο λεπτά πριν το ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 20-15. Ακόμα πιο πολύ πλησίασε η Μούρθια αργότερα, 38-34 απ’ τον Τούμπα, έχοντας τρέξει γρήγορο 10-1 οι φιλοξενούμενοι. Βολές από πλευράς ΑΕΚ έφεραν τη διαφορά στους έξι, 40-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με τελικό επιμέρους 22-17.

-

Κατά συνέπεια, συγκριτικά με το πρώτο δεκάλεπτο, η Ένωση βρήκε στόχο σε 1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/14 βολές, μάζεψε οχτώ ριμπάουντ κι είχε τρεις ασιστ. Ενώ η Μούρθια ευστόχησε σε 3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, μάζεψε οχτώ ριμπάουντ κι είχε τρεις ασιστ.

-

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, ο Γκριν έδωσε προβάδισμα οχτώ πόντων στην ΑΕΚ, 42-34 και παρά τις άστοχες βολές που προηγήθηκαν του Σοκό, ο Όλεσον βρήκε στόχο σε τρεις βολές, μετά το φάουλ στην περιφέρεια και μείωσε στους πέντε, 42-37. Ύστερα είχαμε την… απάντηση του Χάρις, 44-37, στο δίλεπτο. Ο Λαρεντζάκης κάρφωσε στον αιφνιαδιασμό, 46-37. Η Μούρθια ευστόχησε με τον Σοκό, 46-39, σε τρία λεπτά αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Αργότερα, νέος… συναγερμός ήχησε στο ΟΑΚΑ, με τρίποντο του Χανά, 46-42 και βολή του Σοκό έφεραν τη διαφορά στους τρεις, 46-43, λιγότερο από έξι λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε αιφνιδιασμός και κάρφωμα στον αέρα του Σοκό, για το προσπέρασμα της Μούρθια, 46-45, με επιμέρους πλέον 11-6 και με την ΑΕΚ να μένει πολύ πίσω και να χάνει κατά πολύ την ενέργειά της. Μεγάλη ανάσα μετά απ’ τα 6.75 για την Ένωση, 49-45 απ’ τον Λαρεντζάκη, αλλά η Μούρθια απάντησε αμέσως για το 49-47 απ’ τον Όλεσον. Λιγότερο από τεσσεράμισι λεπτά για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Νέο καλάθι του Λίμα και ισοπαλία, 49-49. «Φωτιά» στο ΟΑΚΑ, θρίλερ!! Φάουλ στον Γκριν στη συνέχεια, με τη μπάλα να βρίσκει στόχο μία φορά, 50-49 και το επιμέρους σκορ να είναι 15-10 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Χάνα με βολές έδωσε ξανά προβάδισμα στην Μούρθια, 51-50, τρία λεπτά ακόμα. Στην αντεπίθεση μετά ο Σάκοτα σκόραρε για το 52-51. Ακόμα ένα εύκολο καλάθι για την Μούρθια από Ρόχας, 53-52 με επιμέρους 19-12. «Ανάσα» για την ΑΕΚ έπειτα, βολές του Σάκοτα – δύο στα δύο και 54-53. Νέες βολές για τον Πάντερ, όμως η μπάλα μάς… γύρισε την πλάτη κι ενώ διανύαμε το τελευταίο λεπτό, τα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους και παρά την αστοχία της Μούρθια, η Ένωση δε μπορούσε να σκοράρει σε επιθέσεις με παραπάνω παίκτες (γρήγορες αντεπιθέσεις). Μία βολή του Τούμπα έφερε μία ακόμα ισοπαλία, 54-54. Τελικά, μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Σάκοτα ευστόχησε σε βολή, 55-54 κι έτσι η ΑΕΚ με μεγάλο ζόρι πήρε προβάδισμα, έστω με επιμέρους 20-15 από πλευράς Μούρθια.

-

Στατιστικά:

ΑΕΚ: 11/24 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 15/23 βολές, 26 ριμπάουντ, 10 ασιστ

Μούρθια: 14/33 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 14/19 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασιστ

Σκόρερ:

ΑΕΚ: Χάρις 14, Πάντερ 11, Σάκοτα 10, Γκριν 7, Μαυροειδής 6, Λαρεντζάκης 3, Τζεϊμς 3

Μούρθια: Χανά 14, Σοκό 12, Όλεσον 10, Ρόχας 6, Τούμπα 5, Μπενίτες 5, Λίμα 2

-

Τέταρτο δεκάλεπτο: μία βολή του Μαυροειδή έγραψε το 56-54. Ακολούθησαν καλάθια από Μπενίτες και Μαυροειδή, για το 58-56, στο δίλεπτο. Ύστερα, τρίποντο του Πάντερ έφεραν την Ένωση στο συν πέντε, 61-56 κι αιφνιδιασμός του Πάντερ μετά από κλέψιμο στην άμυνα, 63-56, συμπληρώνοντας κάτι περισσότερο από τρία λεπτά. Το επιμέρους σκορ μέχρι τότε είχε 8-2. Καλάθι του Μπενίτες μείωσε σε 63-58. Ακόμα ένα εντυπωσιακό μπάσιμο του Χάρις, 65-58, 6:40 για το τέλος. Ακολούθησε περιφερειακό σουτ του Μπενίτες, 65-61, για να δοθεί νέο θρίλερ στο… καυτό ΟΑΚΑ. Και πάλι όμως… χτύπησε η ΑΕΚ, τρίποντο του Σάκοτα, 68-61, 5:30 λεπτά για το φινάλε, έχοντας… τρέξει επιμέρους 13-7. Βολές απ’ τον Σάκοτα έγραψαν το 70-61, κάνοντας επιμέρους 15-7. Καλάθι του Μπενίτες έφεραν τη διαφορά στους εφτά, 70-63, 4:35 για το φινάλε. Για ένα λεπτό, το σκορ… κόλλησε εξαιτίας των πολλών λαθών και των άστοχων προσπαθειών, αλλά και φάουλ. Και δυστυχώς είχαμε τρίποντο απ’ τον Μπενίτες, 70-66, 3:20 για το τέλος. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι κι… έσπαγε καρδιές. Το επιμέρους σκορ ήταν 15-12 υπέρ των Ελλήνων. Ο Χάρις σκόραρε ξανά, 72-66 με δύσκολη προσπάθεια απ’ τη γραμμή των βολών. Βολές του Μπενίτες έφεραν την Μούρθια στο μείον τέσσερα, 72-68, 2;40 για το τέλος. Ωραία προσπάθεια και καλάθι του Τζεϊμς, 74-68 και στη συνέχεια, κλέψιμο και σκορ απ’ τον Χάρις, 76-68, με την ΑΕΚ να… ξυπνάει και να πατάει γκάζι τρέχοντας επιμέρους 21-14, λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος. Ακολούθησε λάθος στην επίθεση της ΑΕΚ και καλάθι στην αντεπίθεση για τη Μούρθια, 76-70 όντας πλέον στο τελευταίο λεπτό. Ο Πάντερ αστόχησε απ’ τις βολές κι ακολούθησαν λάθη επί λαθών από αμφότερους. Ευτυχώς, στα 32 δευτερόλεπτά, ο Χάνα βρήκε στόχο σε μία βολή, 76-73. Νέο λάθος στην επίθεση της Ένωσης, βολές στην Μούρθια, μόλις 6.9 δευτερόλεπτά για το τέλος, 76-75. Με την επαναφορά, φάουλ στον Τζεϊμς στα 5.3 και 77-75 και… ΤΕΛΟΟΣ! Η ΑΕΚ είναι στον μεγάλο τελικό!! Η Βασίλισσα τα κατάφερε και απόψε!!! ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ ΤΟΥ FINAL FOUR ΣΤΟ FIBA CHAMPIONS LEAGUE!!

-

Στατιστικά:

ΑΕΚ: 17/31 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 19/31 βολές, 32 ριμπάουντ, 15 ασιστ

Μούρθια: 19/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 19/25 βολές, 44 ριμπάουντ, 14 ασιστ

Σκόρερ:

ΑΕΚ: Χάρις 20, Πάντερ 16, Σάκοτα 15, Μαυροειδής 9, Γκριν 7, Τζεϊμς 6, Λαρεντζάκης 3

Μούρθια: Μπενίτες 19, Χανά 17, Σοκό 12, Όλεσον 10, Ρόχας 8, Τούμπα 5, Λίμα 4

-

Συμπερασματικά, μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου, οι «κιτρινόμαυροι» μέτρησαν 6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/8 βολές, μάζεψαν έξι ριμπάουντ κι είχαν πέντε ασιστ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, μάζεψαν εφτά ριμπάουντ κι είχαν τρεις ασιστ.