25 November, 2023 - 20:57

Τεράστιο «διπλό» στην Κροατία για τον Ολυμπιακό!

Θρύλος στην Κροατία!

Ο Ολυμπιακός παρότι είδε την Τρόγκιρ να περνάει μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με ένα μεγάλο γκολ από τον Σλίσκοβιτς στα 6'' πριν το φινάλε, επικράτησε 27-26 και έγινε αφεντικό για την πρόκριση στους «16» του EHF European Cup!

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με δύο γκολ περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος (25-23), αλλά με απίστευτη άμυνα και επιμέρους 1-4 πήραν τη σπουδαία νίκη!

Η ρεβάνς, θυμίζουμε, θα διεξαχθεί το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου (18:00) στο κλειστό της Ηλιούπολης και ο Ολυμπιακός κρατάει, πλέον, την τύχη στα χέρια του.

Αυτή να σημειωθεί ήταν η 12η νίκη της ομάδας χάντμπολ του Ολυμπιακού σε ισάριθμες αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις!

Ο Σλίσκοβιτς, που πέτυχε και το νικητήριο γκολ, είχε 9 συνολικά σε 11 σουτ(!), ενώ ο Κάβτσιτς ακολούθησε με 6 και ο Τζηράς με 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Μιχαηλίδης 1, Δομπρής, Κοτανίδης, Πασσιάς, Παπαντωνόπουλος, Σλίσκοβιτς 9, Βίντα 4, Κάβτσιτς 6, Τζηράς 4, Μοντόρο 1, Παπαβασίλης, Σάββας 2, Τζίμπουλας, Καραμπουρνιώτης, Κανδύλας