Κίμωνας Οζζ

19 June, 2017 - 00:05

Όλα στο δεύτερο η Χιλή

Με το δεξί στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών η Χιλή που κέρδισε με 2-0 το Καμερούν.

Η Χιλή μπηκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο1ο λεπτό ο Βάργκας έκανε το σουτ με τον Οντόα να διώχνει δύσκολα ενώ στο 3’ ο κίπερ του Καμερούν σταμάτησε και τον Φουενθαλίθα. Το Καμερούν ανέβασε στροφές και στο 12’ ο Αμπουμπακάρ μπήκε στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο δεξί και έκανε το σουτ, με τον Ερέρα να απομακρύνει με τα πόδια και στην επιστροφή της μπάλας, ο Χάρα έδιωξε σε κόρνερ, αν και κινδύνευσε να πετύχει αυτογκόλ. Στο 17’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Καμερούν, ενώ στο 25’ ο Οντόα είπε όχι σε σουτ του Πουχ. Δύο λεπτά μετά ο Οντόα πρόλαβε τον Φουενθαλίθα ενώ στο 35’ ήταν η σειρά του Ερέρα να πει όχι σε σουτ του Μουκαντζό. Και στο 45+1’ η Χιλή σκόραρε με τον Βάργκας αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από τη ρήση του replay.

Στην επανάληψη το Καμερούν ήταν καλύτερο αλλά η Χιλή άνοιξε το σκορ στο 81’. Ο Σάντσες έβγαλε την τέλεια σέντρα στον Βιδάλ και με κεφαλιά ο άσος της Μπάγερν έκανε το 0-1. Και στις καθυστερήσεις μετά από όμορφη ενέργεια του Σάντσες, ο Βάργκας από κοντά έκανε το 0-2.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Οντόα, Τεϊκού, Μαμπουκά, Νγκαντό, Φαΐ, Ανγκίσα, Σιανί (86’ Νγκαμαλέ), Μουκαντζό, Ντζουμ, Μπασαγκόγκ, Αμπουμπακάρ

ΧΙΛΗ: Ερέρα, Βιδάλ, Χάρα, Ίσλα, Ντίας, Μεδέλ, Φουενθαλίθα (64’ Βαλέντσια), Βάργκας, Μποσεζούρ, Πουχ (58’ Σάντσες), Αρανγίς (71’ Σίλβα)