Ορέστης Παπαδημητρίου

10 October, 2017 - 21:36

Όχι ρε ΑΕΚ: επιμονή, ανατροπή αλλά... κατάρρευση στο τέλος!

Κρίμα κι άδικο για την ΑΕΚ! Μετά το 31-15 από πλευράς Εστουντιάντες της πρώτης περιόδου, η Ένωση έδειξε επιμονή και με την πάροδο του χρόνου κατάφερε με υπομονή να φτάσει μια... ανάσα απ' τη νίκη, ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση, αλλά δυστυχώς στο τέλος ήρθαν... τούμπα όλα, με τους Ισπανούς να κερδίζουν τελικά με 87-79.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι. Τίποτα δε λειτούργησε σωστά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Αντίθετα, η Εστουντιάντες πέταγε… φωτιές όντας εκρηκτική και επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό της. Η Ένωση στην πλειοψηφία των επιθέσεων ήταν άστοχη και με τη διαφορά να παίρνει επικίνδυνες διαστάσεις απ’ την πρώτη περίοδο. Μόνο ότι το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 31-15 καταλαβαίνουμε αμέσως την εξέλιξη και τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι δυο ομάδες. Στη συνέχεια όμως, τα δεδομένα κάπως άλλαξαν. Σε σχεδόν τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα γρήγορο 9-5 ρίχνοντας κατά ένα βαθμό τη διαφορά. Τουλάχιστον, ο καταιγιστικός ρυθμός των Ισπανών σταμάτησε, με την ΑΕΚ να παίρνει κάποιες… ανάσες και προσπαθώντας να αντιδράσει. Σταδιακά ήρθαν τα καλάθια και με επιμέρους 11-7, η διαφορά έπεσε στους 12, 38-26. Το σερί συνεχίστηκε, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι «κιτρινόμαυροι» έριξαν τη διαφορά στους 10 για το 40-30 με επιμέρους 15-9. Μάλιστα, φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό, το επιμέρους σκορ έφτασε στο 21-12(!!!) με την ΑΕΚ να πλησιάζει στους εφτά, 43-36 και 43-38, αλλά… τρίποντο μετά για την Εστουντιάντες για το 46-38. Τελικά, στο φινάλε του ημιχρόνου, η διαφορά ήταν στους 10, 48-38 με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» επιμέρους 5-2 στο τελευταίο λεπτό κι ουσιαστικά να επαναφέρουν τη διαφορά στους 10.

Στατιστικά:

ΑΕΚ: 13/24 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 21 ριμπάουντ, 4 ασιστ

Εστουντιάντες: 13/26 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 13 ασιστ

Σκόρερ:

ΑΕΚ: Τζεϊμς 11, Σάκοτα 7, Άτιτς 6, Μαυροειδής 4, Ξανθόπουλος 4, Γκριν 4

Εστουντιάντες: Μπράουν 19, Λάντεσμπργκ 12

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για δύο λεπτά, με την ΑΕΚ να χάνει συνεχόμενες ευκαιρίες να μειώσει. Τουλάχιστον όμως στη συνέχεια, οι Έλληνες βρήκαν λίγο ρυθμό και σημείωσαν πόντους, με την Εστουντιάντες να βρίσκει τις απαντήσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά τα αρχικά καλάθια των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 8-3 για να ανεβάσουν τη διαφορά στους 15, 56-41. Από κει και πέρα, όσο περνούσε η ώρα, η αγωνία ολοένα και περισσότερο αυξανόταν, με την ΑΕΚ να προσπαθεί συνεχώς και την Εστουντιάντες να διατηρεί το προβάδισμα των 10 πόντων και άνω. Τουλάχιστον οι 13 και 15 πόντοι έγιναν 10 στα 3:15 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και έριξε τη διαφορά στους οκτώ αλλά ένα… φάουλ – εφεύρεση των διαιτητών έφερε την Εστουντιάντες στους 10, 65-55 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου με το επιμέρους να είναι ισόπαλο 17-17.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μείωσε στους έξι, 65-59 στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Μάλιστα, στα πρώτα τρία λεπτά, το επιμέρους έφτασε το 6-1 για το 66-61 και… 66-63 και 8-1 η Ένωση που είχε πια ανατρέψει πλήρως το σκηνικό του προηγούμενου διαστήματος. Και ύστερα ακολούθησαν… καρδιοχτύπια!! 66-65 με την ΑΕΚ να διεκδικεί πια με τσαμπουκά τη νίκη. Δυστυχώς όμως, η Εστουντιάντες έκανε επιμέρους 4-1 για να γράψει το 70-65 στα μισά της περιόδου και με την Ένωση να χάνει συνεχόμενες ευκαιρίες. Ύστερα, η ΑΕΚ πέτυχε τρίποντο για το 70-68, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Και πάλι όμως… τραβούσαμε τα μαλλιά μας!! Οι Ισπανοί βρήκαν τις λύσεις και ανέβασαν τη διαφορά στους εφτά, 76-68 παρά το 13-11 από πλευράς Ελλήνων!! Κι ενώ θέλαμε μόλις 2:38 για το φινάλε!! Από κει που πηγαίναμε για ντέρμπι, δυστυχώς… το ΟΑΚΑ «πάγωσε» με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τρίποντο για το 79-68 και πλέον 14-13 το επιμέρους για τους Ισπανούς, μόλις δύο λεπτά για το τέλος. Η ώρα πέρασε και… κρίμα, πολύ κρίμα! Η Εστουντιάντες τελικά πήρε τη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 87-79 αν και η ΑΕΚ έκανε επιμέρους 24-22.

Κρίμα κι άδικο! Η ΑΕΚ μπορούσε παρά το κακό ξεκίνημά της και τη διαφορά που κυνήγησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, δυστυχώς στα τελευταία λεπτά οι παίκτες έπαθαν black out και δεχόμενοι 17 πόντους έχασαν την ευκαιρία να αρχίσουν με το… δεξί την ευρωπαϊκή τους πορεία.

Τέλος, ένα μεγάλο μπράβο στον κόσμο της ομάδας που, αν και λίγος, δημιούργησε ζεστή κι εντυπωσιακή ατμόσφαιρα σε όλο το ματς!