7 February, 2018 - 20:12

“Αφύπνιση” της τελευταίας στιγμής οδηγεί την ΑΕΚ στους 16!

Η ΑΕΚ σήμερα έπαιξε για "τελικό" κόντρα στην Μπαϊρόιτ με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League και τα κατάφερε επικρατώντας με 83-81 στο «Nίκος Γκάλης».

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε τόσο καλά τον αγώνα χωρίς όμως να μένει πολύ πίσω στο σκορ με το ημίχρονο να λήγει 33-40 υπέρ της Μπαϊρόιτ. Ο δικέφαλος αντιμετώπιζε πρόβλημα κάτω από το καλάθι και δεν πίεζε καθόλου στην άμυνα δίνοντας πολλές δεύτερες ευκαιρίες στην αντίπαλη ομάδα. Μετά το ημίχρονο τα πράγματα για την ΑΕΚ δεν βελτιώθηκαν ιδιαίτερα καθώς δεν βρήκαν λύση στην επίθεση με τη Μπαϊρόιτ να καταφέρνει να σκοράρει πόντους και εκτός ρακέτας. Παρόλα αυτά στα 5 τελευταία λεπτά η ΑΕΚ κάνει μια τρομερή και αναπάντεχη προσπάθεια μειώνοντας τη διαφορά με μεγάλα σουτ και σωστή επίθεση φτάνοντας το παιχνίδι στο πόντο. Τελικά κατάφερε να γυρίσει υπέρ της τον αγώνα και να κερδίσει περνώντας στην επόμενη φάση και στους «16» του Basketball Champions League, χαρίζοντας στους οπαδούς της μια μεγάλη βραδιά.

Την αισιοδοξία στην ομάδα έφεραν οι Ξανθόπουλος, Μπρους, Γιορκς αλλά και Χάρις. Βασιλόπουλος και Σακότα ήταν εκεί στο τέλος του ματς με εύστοχα σουτ δίνοντας τη νίκη στην ομάδα τους.

Να σημειωθεί ότι ο κρίσιμος αυτός αγώνας με την Μπαϊρόιτ είναι αφιερωμένος στον Γιώργο Μόσχο, θρύλο της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 33-40, 57-66, 83-81.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (1), Γκριν 5, Χάρις 23 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 20 (3), Βασιλόπουλος 5 (1), Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 1, Χάντερ 9 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές).

Μπαϊρόιτ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 2, Κοξ 2, Λίνχαρτ 11, Ντόρεθ 3 (1), Σέιφερθ 12, Βατσάλσκι 4, Αμέιζ 7, Μπρουκς 14 (3), Γιορκ 18 (4), Μάρεϊ 8.