Μελισσουργός

30 March, 2022 - 00:38

Eκτός πλέι - οφ η Φενέρ!

Η Φενέρ υποδέχθηκε την Άλμπα στο «Ούλκερ Σπορτς Αρένα» για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Euroleague , με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία όχι και τόσο δύσκολη νίκη με 57-66 απέναντι στη Φενέρ που δείχνει ότι τα «έχει χάσει» το τελευταίο καιρό.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν τη πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 19-16 αλλά με ένα εξαιρετικό 2ο δεκάλεπτο της Άλμπα , πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 10 πόντους (27-37). Στο δεύτερο ημίχρονο η Άλμπα συνέχισε να επιβάλει το ρυθμό της και με την εκνευριστική αστοχία της Φενέρ , η διαφορά δεν έλεγε να πέσει κάτω από τους 10 πόντους. Στο 4ο δεκάλεπτο κάποια μεγάλα σουτ των Μαχμουτόγλου και Μπαρτέλ έβαλαν στο κόλπο της νίκης τη Φενέρ που μείωσε μέχρι και τους 4 , αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων την πλήγωσαν. Έτσι , η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα της στη Euroleague (συνολικό ρεκόρ 9-16) με τα πλέι οφ να φεύγουν για τη φετινή χρόνια. Ο Μαχμούτογλου με 16 ήταν ο μόνος αξιόλογος από πλευράς Φενέρ , ενώ από πλευράς Άλμπα , ο Ζούσμαν ήταν «on fire» και με 20 πόντους που πρόσθεσε , σημείωσε προσωπικό ρεκόρ στη διοργάνωση. Οι Γερμανοί βρίσκονται μια νίκη πίσω απ’ την 8άδα με συνολικό ρεκόρ 11-14 και συνεχίζουν να ελπίζουν για το θαύμα.