7 December, 2017 - 04:08

Η ΑΕΚ έχασε στο τέλος με 80-73 από τη Μπαϊρόιτ στη Γερμανία

Την ήττα με σκορ 80-73 γνώρισε η ΑΕΚ στη Γερμανία από τη Μπαϊρόιτ για την 7η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και έχασε σημαντικό έδαφος για να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλό της.

Η «Ένωση» έχασε ένα ολόκληρο ημίχρονο, στο οποίο ήταν πολύ κακή και επέτρεψε στους αντιπάλους της να πάρουν μια μεγάλη διαφορά, την οποία στη συνέχεια έκανε τεράστια προσπάθεια να ανατρέψει.

Το κατάφερε, αλλά στα κρίσιμα λεπτά έμεινε από δυνάμεις και λύσεις.

To παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ άσχημο τρόπο για την «Ένωση», καθώς οι Γερμανοί με ηγέτη τον Γιόρκ άρχισαν να «πολυβολούν» το καλάθι της.

Από το 5-5 του πρώτου λεπτού με επιμέρους σκορ 15-2 προηγήθηκαν με 19-7 στο 5΄, ενώ η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (41-25 στο 16’) με τον Γιόρκ να έχει σημειώσει 15 πόντους και να αποτελεί τον νούμερο ένα «κίνδυνο» για το καλάθι της ΑΕΚ.

Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Μανωλόπουλου συνήλθε, πίεσε στην άμυνά της και με τους Χάρις, Σάκοτα να δίνουν λύσεις στην επίθεση μείωσαν τη διαφορά στους 9 πόντους με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 44-35 υπέρ της Μπαϊρόιτ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γιόρκ είχε ήδη 20 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ΑΕΚ με τον Χάρις να «ξυπνάει», αλλά και με πολύ καλή άμυνα απέναντι στα ατού των Γερμανών ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά στο σκορ με 53-50 στο 27’.

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Οι γηπεδούχοι μάλιστα ξέφυγαν με 8 πόντους στο 36’ (71-63), αλλά οι Σάκοτα και Χάρις «ροκάνισαν» τη διαφορά μειώνοντας σε 75-73 στα 50’’.

Ο Λίνχαρτ όμως με «τρίποντο μαχαιριά» έκοψε τις ελπίδες της ΑΕΚ για ολική ανατροπή και έκανε το 78-73 στα 34’’, ενώ στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε δίποντο και οι Γερμανοί πήραν τη νίκη με το τελικό 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-35, 60-55, 80-73

ΜΠΑΪΡΟΙΤ: Ρόμπινσον 7, Κοξ 7 (1), Λίνχαρτ 3 (1), Ντόρεθ 7 (2), Σέιφερθ 5 (6ρ.), ΜακΡί 2, Βατσάλσκι 5 (1), Αμάιζ 13 (3/4τρ.), Μπρουκς 9 (7ρ.), Γιορκ 22 (4/9τρ.).

ΑΕΚ: Ελονού 6, Τζέιμς 4 (7ρ.), Γκριν 7, Χάρις 22 (1τρ.), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 19 (3τρ., 8ρ.), Ατιτς, Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής 5, Καββαδάς 2.