11 February, 2024 - 18:59

Άνετος και ωραίος ο Παναθηναϊκός

Διεύρυνε το σερί του ο Παναθηναϊκός και συνέχισε σε απόσταση… αναπνοής από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-16) υποδεχόμενη στο Μετς την Καλαμάτα 80, για τη 15η αγωνιστική της Volley League. Αυτή ήταν η 6η σερί νίκη για τους «πράσινους», οι οποίοι διατηρήθηκαν στο -1 από τους Πειραιώτες (που νωρίτερα νίκησαν τον Φοίνικα Σύρου), ενόψει και του μεταξύ τους ντέρμπι στις 24 Φλεβάρη.

Στα του αγώνα τώρα, τα δύο πρώτα σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικά, με τους Ερνάντες, Πρωτοψάλτη και Ρανγκέλ να βάζουν την υπογραφή τους στο πρώτο. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν για το 16-16, όμως το «τριφύλλι» βρέθηκε εκ νέου με τρία set balls (24-21). Στο τρίτο ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε ροτέισον, χωρίς όμως να ρίξει ρυθμό.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-16