2 March, 2024 - 20:01

Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Μίλωνα με 3-2

Νικηφόρα ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volley League Aνδρών ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-2 σετ του Μίλωνα, με τον Καστελάνι να κάνει ένα μίνι-ροτέισον και να δίνει ευκαιρία σε παίκτες, οι οποίοι δεν είχαν πολλά λεπτά συμμετοχής. Όπως ήταν λογικό, μέχρι να βρουν ρυθμό οι Πειραιώτες, βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 σετ, αλλά πήραν εμπρός και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν τη νίκη.

Πλέον οι εν δυνάμει Πρωταθλητές Ελλάδας συνεχίζουν με την ίδια προσήλωση των δύο στόχων τους, που δεν είναι άλλοι από το νταμπλ, έτσι ώστε να κλείσουν ιδανικά την σεζόν. Πρώτος σκόρερ τον Ζουπάνη, με 20 πόντους (14 ο Χανδρινός), «κλείνοντας», έτσι, την regular season της Volley League.

Ετσι, μετά τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια της Volley League, οι πρωταθλητές Ελλάδας θα αντιμετωπίσουν, στους ημιτελικούς των πλέι οφ, τον τρίτο Μίλωνα.

Ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά στο ματς και απώλεσε το πρώτο σετ με 25-15. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ (6-8, 9-16, 13-21), έχοντας «θέμα» στην υποδοχή (19%, 14% άριστες), αλλά και στην επίθεση, με μόλις 36% (8/22 επιθέσεις). Στο δεύτερο σετ, ο Μίλων ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά, φτάνοντας στο 7-4. Ο Δαλακούρας μείωσε σε 7-5, με μπλοκ άουτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι στο +3 (7-10). Με μπλοκ του Γκουσταβάο, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 10-10, αλλά η εικόνα έμοιαζε με αυτή του πρώτου σετ, με τον Μίλωνα να φτάνει στο 25-19 και στο 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και άλλαξαν πρόσωπο, με τον Τράβιτσα να «γράφει» το 10-5 και το 11-5, ενώ ο Δαλακούρας ανέβασε τη διαφορά στο +7 (15-8). Με μπλοκ του Τράβιτσα, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο +10 (22-12) και με άουτ επίθεση του Μίλωνα, μείωσαν σε 2-1 στα σετ, με 25-13. Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Χανδρινός κέρδισε άσσο, για το 5-2, ενώ έκανε και το +5 (12-7), με τον Γκουσταβάο να σηκώνει «τείχος», για το +6 (13-7). Ο τέταρτος άσσος του Θρύλου ήρθε δια χειρός Ζουπάνη, ο οποίος έκανε το 15-7 και ο Γκουσταβάο έδωσε «αέρα» εννιά πόντων (16-7). Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 2-2 σετ, με επίθεση του Βαϊόπουλου, για το 25-14.

Στο τάι μπρέικ, ο Μίλων «μπήκε» πιο δυνατά, φτάνοντας στο 5-3 και στο 7-5, με τον Γκουσταβάο να περνάει έξυπνα την μπάλα και να μειώνει σε 7-6. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 12-9 και στη συνέχεια, στο σετ μπολ/ματς μπολ (12-14). Οι πρωταθλητές Ελλάδας, ωστόσο, ισοφάρισαν σε 14-14, με άουτ επίθεση του Μίλωνα και σε 15-15, με μπλοκ άουτ του Δαλακούρα, με τον Ζουπάνη να «γράφει» το 16-15. Με μπλοκ του Βαϊόπουλου, ο Ολυμπιακός έκανε το 17-15 και ολοκλήρωσε την ανατροπή με 3-2 σετ!