9 March, 2024 - 20:01

Επίδειξη δύναμης από τον Ολυμπιακό κόντρα στο Λαύριο

Ο Θρύλος κέρδισε άνετα το Λαύριο (84-63) στην 20ή αγωνιστική της Basket League, ανέβασε το ρεκόρ του στο 18-2 και πλέον μετράει αντίστροφα για να υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ για την Euroleague! Οι Πειραιώτες συνεχίζουν το νικηφόρο σερί τους σε Ελλάδα και Ευρώπη, ενώ δείχνουν έτοιμοι για όλα!!

Ο Ολυμπιακός μπήκε χαλαρά στο παιχνίδι, χωρίς όμως να το... πληρώσει. Οι Πειραιώτες πήραν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο (22-15, 10'), όμως στη συνέχεια είδαν το Λαύριο να προσπερνά στο σκορ, φτάνοντας μέχρι και στο +3 (39-42). Ένα προβάδισμα το οποίο δεν κράτησε πολύ για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Κάνααν με ένα απίθανο buzzer beater έδωσε τα ηνία ξανά στους Πειραιώτες, στο τέλος του ημιχρόνου (44-42, 20'). Οι μάγκες του Γιώργου Μπαρτζώκα χρειάστηκαν μόλις μία περίοδο για να... καθαρίσουν τους αντιπάλους τους, αφού μετά το επιμέρους 26-10 της τρίτης περιόδου, δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω και έφτασαν άνετα στη νίκη με 84-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάναν 13 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 19 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 2, Ροζακέας, Πετρούσεβ 4 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 5 (4 ριμπάουντ), Αμπόση

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 5 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Καστανέδα 8 (2/9 σουτ), Τζάκσον 9 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, Δεϊμέζης, Βαζούκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/31 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/38 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 19 φάουλ