16 March, 2024 - 17:54

Νέος θρίαμβος για τα κορίτσια του Ολυμπιακού επί της Βουλιαγμένης

Με «αέρα» Ευρώπης, μετά την πρόκριση στο Final-4 του Champions League, η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού επέστρεψε νικηφόρα στο πρωτάθλημα. Με πρώτη σκόρερ την Χυδηριώτη με τέσσερα γκολ, οι «λέαινες» επικράτησαν με 9-7 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, για την 14η αγωνιστική της Α1 και έκαναν το «14 στα 14».

Οι «ερυθρόλευκες» του Δημήτρη Κραβαρίτη, που προηγήθηκαν με 7-2 και 8-3, έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα του ΝΟΒ και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος, με το απόλυτο των 42 βαθμών και των 14 νικών.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1), όμως με τρία γκολ της Χυδηριώτη (5:28, 2:48, 0:05), «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 3-2 προβάδισμα. Στο ξεκίνημα του δεύτερου οκτάλεπτου, η Χυδηριώτη σκόραρε το τέταρτο προσωπικό της τέρμα, για το 4-2, στο 3:03, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει το ημίχρονο με +4 (2-6). Η Στεφανία Σάντα διαμόρφωσε το 8-3 της τρίτης περιόδου, στο 3:19, ενώ στην τέταρτη, οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν στην άμυνα, δέχθηκαν τέσσερα τέρματα (4-1), αλλά πανηγύρισαν το «διπλό» (7-9) επί του ΝΟΒ.