16 February, 2024 - 18:22

Πήρε το ντέρμπι η Μακάμπι

Ακόμη ένα ισραηλινό ντέρμπι κατέληξε στα χέρια της Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Η ομάδα του Οντέντ Κάτας νίκησε με σκορ 90-85 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ εκτός έδρας, ανεβαίνοντας στο 9-3 και ρίχνοντας τους ηττημένους στο 8-6 στην κατάταξη της Winner League.

Για ένα ημίχρονο, η αναμέτρηση ήταν σπουδαίο ντέρμπι και ισόπαλη (45-45). Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι πήρε... φωτιά και έτρεξε ένα επιμέρους 28-12, με αποτέλεσμα να φτάσει μέχρι και στο +19. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν στο ματς, όμως ήταν πια αργά.

Κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο Ρόμαν Σόρκιν, ενώ 12 πόντους μαζί με 9 ριμπάουντ μέτρησε ο Τζος Νίμπο. Από 11 πόντους είχαν οι Ταμίρ Μπλατ και Μπόνζι Κόλσον, ενώ από 10 σημείωσαν οι Λορέντζο Μπράουν και Χασιέλ Ριβέρο. Για τους ηττημένους, μεγάλο ματς με 33 πόντους έκανε ο Λίβαϊ Ράντολφ, αλλά δεν έφτασε.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-45, 57-73, 85-90