4 February, 2024 - 00:56

Σαρωτική Μπολόνια κι ελπίδες για Ευρώπη

Η επιστροφή της Μπολόνια στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές έγινε με άγχος αλλά και τρόπο εμφατικό, καθώς οι «ροσομπλού» επικράτησαν 4-2 της Σασουόλο εντός έδρας με ανατροπή και έπιασαν την Αταλάντα στην 4η θέση της βαθμολογίας της Serie A.

Οι «νεροβέρντι» προηγήθηκαν στο 13’ με τον Θόρστβεντ, ωστόσο ο Ζίρκζεϊ ισοφάρισε άμεσα (24’) για την ομάδα του Τιάγκο Μότα. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα με γκολ του Βολπάτο στο 34’.

Η Σασουόλο κράτησε για αρκετή ώρα, όμως στο τελευταίο 20λεπτο όλα άλλαξαν απότομα. Αρχικά ο Φαμπιάν ισοφάρισε σε 2-2 στο 73’, με τον Φέργκιουσον να ανατρέπει τα δεδομένα δέκα λεπτά αργότερα και τον Σαλεμάκερς να σφραγίζει τη νίκη της Μπολόνια στο 86’!