17 April, 2024 - 21:53

Συνέχισε απόλυτος ο Ολυμπιακός πριν την Φερεντσβάρος

Νικηφόρα και στην κορυφή του πρωταθλήματος, με το απόλυτο των 22 νικών και 66 βαθμών, «έκλεισε» την κανονική περίοδο (πρώτη-δεύτερη φάση) η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 11-9 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, για την 8η και τελευταία αγωνιστική της δεύτερης φάσης της Α1 και έκανε το «22 στα 22», σε ένα ματς στο οποίο αγωνίστηκε χωρίς φουνταριστό (εκτός Λόντσαρ, Νικολαΐδης).

Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν εξ ολοκλήρου την προσοχή τους στην Ευρώπη, αφού την άλλη βδομάδα (Τρίτη 23/4), δίνουν ένα κομβικό ματς, με «φόντο» το Final-4. Η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν θα φιλοξενήσει την πανίσχυρη Φερεντσβάρος στο Παπαστράτειο, σε μία πολύ κρίσιμη «τιτανομαχία», για την 4η αγωνιστική των προημιτελικών ομίλων του Champions League.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (0-1) από τον ΝΟ Βουλιαγμένης, όμως Φουντούλης (4:48) και Δήμου (1:17) έδωσαν το προβάδισμα (2-1). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, ισοφάρισαν σε 2-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Με δύο γκολ του Βάμος στον παραπάνω (6:36, 4:53) «μπήκε» ο Θρύλος στο δεύτερο οκτάλεπτο, αλλά ισοφαρίστηκε ξανά (4-4). Ο Γενηδουνιάς έβαλε τους νταμπλούχους Ελλάδας και πάλι μπροστά (5-4), με ωραίο γκολ, στο 1:40, αλλά στη συνέχεια, ο Ζερδεβάς αποβλήθηκε. Ο Βάμος έκατσε κάτω από τα δοκάρια, για τον παίκτη λιγότερο, με τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει, για το 5-5 του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων (8-6), στο 2:54, με τον Μπούσλιε από τη θέση του φουνταριστού, με τον Βάμος να διατηρεί το +2 (9-7), σκοράροντας με εξαιρετικό σουτ, στο 0:59. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Δήμου «έγραψε» το 10-8, στο 2:27, με τον Γενηδουνιά να κάνει το 11-9, στο 0:54, σκορ με το οποίο ο Ολυμπιακός επικράτησε στον Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-2, 2-2

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ούμποβιτς (π/π, 6:52), 1-1 Φουντούλης (π/π, 4:48), 2-1 Δήμου (περιφέρεια, 1:17), 2-2 Παπασηφάκης (πέναλτι, 1:03)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Βάμος (π/π, 6:36), 4-2 Βάμος (π/π, 4:53), 4-3 Καλογερόπουλος (π/π, 4:14), 4-4 Καλογερόπουλος (περιφέρεια, 2:13), 5-4 Γενηδουνιάς (φουνταριστό, 1:40), 5-5 Παπασηφάκης (π/π, 0:52)

3ο οκτάλεπτο: 6-5 Φουντούλης (π/π, 6:45), 6-6 Χαλυβόπουλος (περιφέρεια, 5:23), 7-6 Αλαφραγκής (περιφέρεια, 4:55), 8-6 Μπούσλιε (φουνταριστό, 2:54), 8-7 Καλογερόπουλος (περιφέρεια, 1:37), 9-7 Βάμος (π/π, 0:59)

4o οκτάλεπτο: 9-8 Καλογερόπουλος (κόντρα, 3:41), 10-8 Δήμου (π/π, 2:27), 10-9 Γούντχεντ (π/π, 1:31), 11-9 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:54)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 1, Δήμου 2, Παπαναστασίου Αλ., Δαμίγος, Γκίλλας, Ιπ. Χαλυβόπουλος

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Αρ. Χαλυβόπουλος 1, Σπάχιτς, Καλογερόπουλος 4, Αλμύρας, Ούμποβιτς 1, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ 1, Καστρινάκης, Σαπουνάκης, Κουρούβανης, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης, Χατζής, Σπηλιόπουλος

Σε αναμετρήσεις για την 8η και τελευταία αγωνιστική της Β΄ φάσης στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

1. 7ος Γκρουπ 1 (Περιστέρι)-2ος Γκρουπ 2

2. 8ος Γκρουπ 1 (Υδραϊκός)-1ος Γκρουπ 2 (Γλυφάδα)

Νικητής 7-Νικητής 8

Σημ: Σε κάθε ζευγάρι, πλεονέκτημα έδρας έχει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο. Ολες οι σειρές είναι best of 3 (στις δύο νίκες), εκτός των τελικών (στις τρεις νίκες) και του νοκ-άουτ αγώνα για τις θέσεις 5-6.