3 August, 2022 - 22:22

«Ντόρτια» η Μακάμπι Χάιφα, κοντά σε Ολυμπιακό ο Απόλλων Λεμεσού

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η εκπληκτική Μακάμπι Χάιφα την πρώτη της αναμέτρηση κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσσού, συντρίβοντάς τον με 4-0 και πλέον βρίσκεται με το … ενάμιση πόδι στα πλέι – οφ του ChampionsLeague.

Σενάριο που φέρνει τον Ολυμπιακό πολύ κοντά στο να αναμετρηθεί με την κυπριακή ομάδα στα πλέι – οφ του EuropaLeague, εφόσον οι Πρωταθλητές Ελλάδας ξεπεράσουν το εμπόδιο της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Το συγκρότημα του Μπαράκ Μπακχάρ άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό του αγώνα, με τον Μάθιου Πέιμπερνες να εκτελεί το πέναλτι για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος μέσα σε οκτώ λεπτά οι Ισραηλινοί τριπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Αλίμ Μοχάμεντ να σκοράρει δις, πρώτα στο 54' και στη συνέχεια στο 62'.

Τη μεγάλη νίκη της Μακάμπι σφράγισε ο Ντόλεβ Χαζίζα, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 4-0.