6 April, 2022 - 17:20

«Πέρασε» από την Καβάλα η ΑΕΛ κι ελπίζει!

«Καθάρισε» την Καβάλα και πλησίασε στην κορυφή η ΑΕΛ, 0-1. Έμεινε στο 0-0 απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου η Βέροια, με αποτέλεσμα να μπει τέλος στο σερί πέντε νικών, το οποίο είχε «χτίσει».

Πέρασε με 1-0 από την Καβάλα η ΑΕΛ και επέστρεψε στις νίκες μετά το 2-0 της περασμένης αγωνιστικής από την Ξάνθη. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 5ο λεπτό ο Νικολιάς με σουτ. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, έχοντας και την τύχη με το μέρος τους στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ο Οκάν άγγιξε το 1-1 στο 47ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της Σουλούκου. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη μείωσε στους έξι βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή.

Η Βέροια δεν κατάφερε να διευρύνει το νικηφόρο σερί της, αφού την μπλόκαρε ο Απόλλων Πόντου, με το 0-0. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασε τους 65 βαθμούς και είναι στο +6 από τη δεύτερη θέση. Στην 10η θέση με 33 βαθμούς είναι οι γηπεδούχοι. Πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν δοκάρι με τον Ορφανίδη στο 68ο λεπτό.

Μεγάλο «διπλό» για τον ΟΦΙ, ο οποίος επικράτησε 3-2 της ΑΕ Καραϊσκάκης εκτός έδρας. Με αποτέλεσμα να φτάσει τους 33 βαθμούς, παίρνοντας σημαντική ανάσα. Το σκορ για την ομάδα της Ιεράπετρας άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Βουό, ενώ στο 47’ ο Καρελάς έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Δεύτερο προβάδισμα πήρε ο Μεσιδόρο στο 55’ με σουτ, ενώ ο Νεκούλ έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους στο 75’. Ο Μίλιτς μείωσε στο 88’ για τους γηπεδούχους και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε.

Ο Εργοτέλης έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 5 τελευταίων αγωνιστικών (3 ισοπαλίες, 2 ήττες), επικρατώντας της Ζακύνθου με 1-0 στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Super League 2. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Κωστανάσιος στο 57ο λεπτό.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής στον Β΄ όμιλο της Super League 2:

17. Ρόδος             16

* Η Καλαμάτα έχασε με 3-0 στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, για τη 14η αγωνιστική, και της αφαιρέθηκαν τρεις (3) βαθμοί.

** Ποινή αφαίρεσης οκτώ (8) βαθμών επέβαλε στην ΠΑΕ Ρόδος η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού.