6 April, 2022 - 22:07

«Kαθάρισαν» την ΑΕΚ οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης!

Με … κεκτημένη ταχύτητα από την επική κατάκτηση της Back2back Ευρωλίγκας η ομάδα Πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού μετέτρεψε σε παράσταση για ένα  ρόλο την αναμέτρησή της κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία υπέταξε με 13-8 στο «Παπαστράτειο» για την 20ή αγωνιστική της Α1.

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του, αφού αγωνίστηκε με τέσσερις αθλήτριες από την ομάδα Νεανίδων και χωρίς τις Β. Πλευρίτου, Ε. Πλευρίτου, Διαμαντοπούλου, Κρίστμας, Τζόρνταν και Ράνεϊ, ο Θρύλος δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στις «κιτρινόμαυρες», κυριάρχησε στο κολυμβητήριο του Πειραιά και με πρώτη σκόρερ την Ξενάκη με τρία γκολ, έφτασε σε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Πριν από την έναρξη του ματς, οι αθλήτριες της ΑΕΚ πρόσφεραν από ένα κίτρινο τριαντάφυλλο στις πρωταθλήτριες Ευρώπης, τιμώντας τις για την κατάκτηση της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε το ματς με τέσσερις Νεάνιδες, βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1) από την ΑΕΚ, όμως με δύο τέρματα της Δρακωτού (5:44, 4:41) προσπέρασε με 2-1. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, ωστόσο, βρέθηκαν ξανά πίσω (2-3), αφού δέχθηκαν δύο πέναλτι από τις «κιτρινόμαυρες», ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο. Στο ξεκίνημα του δεύτερου οκτάλεπτου, τα κορίτσια του Θρύλου δέχθηκαν νέο γκολ από τις φιλοξενούμενες, όμως αντέδρασαν άμεσα και απάντησαν με ένα σερί 5-0, με τις Ελευθεριάδου (6:35, 4:08), Χαλδαίου (3:14), Σλίκινγκ (1:38) και Ξενάκη (0:04), «κλείνοντας» το πρώτο ημίχρονο με +3 προβάδισμα (7-4).

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (9-4), με δύο τέρματα της Ξενάκη (6:49, 5:40), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν στο +7 (12-5) επί της ΑΕΚ, με τις Μυριοκεφαλιτάκη (3:37), Χαλδαίου (2:08) και Τζωρτζακάκη (0:32), σκορ με το οποίο πήγαν στο τέταρτο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και πανηγύρισε τη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων».

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 5-1, 5-1, 1-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κώτσια (π/π, 6:44), 1-1 Δρακωτού (κόντρα, 5:44), 2-1 Δρακωτού (φουνταριστό, 4:41), 2-2 Πασκάλ (πέναλτι, 1:24), 2-3 Κώτσια (πέναλτι, 0:53)

2ο οκτάλεπτο: 2-4 Στρατηδάκη (π/π, 6:52), 3-4 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 6:35), 4-4 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 4:08), 5-4 Χαλδαίου (κόντρα, 3:14), 6-4 Σλίκινγκ (περιφέρεια, 1:38), 7-4 Ξενάκη (κόντρα, 0:04)

3ο οκτάλεπτο: 8-4 Ξενάκη (κόντρα, 6:49), 9-4 Ξενάκη (φουνταριστό, 5:40), 10-4 Μυριοκεφαλιτάκη (πέναλτι, 3:37), 10-5 Ευδ. Τσιμάρα (πέναλτι, 3:16), 11-5 Χαλδαίου (περιφέρεια, 2:08), 12-5 Τζωρτζακάκη (περιφέρεια, 0:32)

4ο οκτάλεπτο: 12-6 Πασκάλ (περιφέρεια, 7:32), 12-7 Πασκάλ (κόντρα, 5:17), 13-7 Μαργαρίτη (φουνταριστό, 0:24), 13-8 Στρατηδάδκη (περιφέρεια, 0:02)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Σταματοπούλου, Χριστοδούλου, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Ξενάκη 3, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Χαλδαίου 2, Τζωρτζακάκη 1, Δρακώτου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Δουρέκα, Τριχά, Μαργαρίτη 1

ΑΕΚ (Κυριακή Λιόση): Τσούρη, Πασκάλ 3, Κάσσαρη, Γαβαλά, Βαμβακάρη, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 2, Κώτσια 2, Ευφρ. Τσιμάρα, Ευδ. Τσιμάρα 1, Γροζοπούλου, Μπεκρή, Κοβάσεβιτς, Ζαχαρίου