Μελισσουργός

10 February, 2022 - 23:28

Άνετη νίκη για την Αρμάνι επί της Μπασκόνια

Η Αρμάνι υποδέχτηκε τη Μπασκόνια στο «Mediolanum Forum» για την 26η αγωνιστική της Euroleague , με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 89-78 δίχως να αγχωθούν.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν το «αφεντικό» καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων υπέρ της (40-25).

Στο 2ο ημίχρονο είχαμε μεγάλα σκορ σε 3η και 4η περίοδο και το ματς ολοκληρώθηκε με 89-78 υπέρ των Ιταλών. Οι Βάσκοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του 2ου μέρους να μειώσουν τη διαφορά κάτω από τους 12 πόντους.

Χολ με 15  , Ροντρίγκεθ με 14 , Μέλλι με 13 και Ντάνιελς με 13 πόντους ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Αρμάνι που για άλλο ένα παιχνίδι λειτούργησε ομαδικά. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα παρέμεινε μόνη 3η στη βαθμολογία της Euroleague με συνολικό ρεκόρ  17-7 και οι 4οι  Ολυμπιακός και Ζενίτ , απέχουν 3 νίκες για να φτάσουν τους Ιταλούς.

Απ την άλλη η Μπασκόνια , έμεινε στη 16η θέση (3η απ’ το τέλος) με 7 νίκες σε 24 παιχνίδια. Κοστέλλο με 23 και Μπόλντγουιν με 16 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους Βάσκους.