9 March, 2022 - 21:12

Άνετη πρόκριση για τον Ολυμπιακό

Χωρίς να φτάσει σε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 σετ στο Ρέντη τον Μίλωνα για τα προημιτελικά και πέρασαν στο Final-4. Πέρασε ο Θρύλος και τώρα Κύπελλο.

Από την αρχή είχε τον έλεγχο

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του ματς μπήκε νωθρά. Μετά το 8-7 που πήρε η ομάδα του Τζουλιάνι με τον άσσο του Στιβαχτή, ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι της. Με «όπλο» το σερβίς, χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και πήρε εύκολους πόντους. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Με δύο πόντους του Πέριτς με επίθεση και μπλοκ έγινε +6 (24-18) για να τελειώσει το σετ με το σερβίς στην αντένα από τους φιλοξενούμενους (25-19) για το 1-0 στα σετ.

Το σερί έκρινε το σετ

Το δεύτερο σετ ήταν «κλειστό». Παρότι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στην αρχή με 3-1, ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 5-5 και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 15-15. Από το 14-15 υπέρ του Μίλωνα, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0, εκμεταλλευόμενος τα λάθη που έκανε η ομάδα του Σάκη Ψάρρα. Δύο χαμένες επιθέσεις, ένα λάθος σε κόντρα μπάλα και δύο πόντοι του Παγένκ (μπλοκ και επίθεση) έκαναν το σκορ 19-15. Εκεί φάνηκε πώς όλα είχαν κριθεί, αλλά δεν ήταν έτσι. Από το 21-17, ο Μίλωνας έκανε επί μέρους σκορ 2-6, ισοφαρίζοντας 23-23. Ο Μιγιαήλοβιτς έδωσε το προβάδισμα (24-23), η ομάδα του Ψάρρα ισοφάρισε. Εκεί, όμως, πρώτα ο Παγένκ και μετά ο Τέπαν διαμόρφωσαν το 26-24 για το 2-0 στα σετ.

Στο ρυθμό του Ολυμπιακού

Μετά το αρχικό 2-0 του Μίλωνα, ο Θρύλος «απάντησε» με σερί 3-0 με τον άσσο του Παγένκ (3-2), ενώ με τον Πέριτς προηγήθηκε 6-3. Το μπλοκ του Μίλωνα σταμάτησε τον Πέριτς (8-7). Με το Τέπαν να τελειώνει τις μπάλες, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 12-7 και λίγο αργότερα με 16-10 με τον Πέριτς. Ο Μίλωνας δεν κατάφερε να επιστρέψει ξανά στο ματς. Ο Μιγιαήλοβιτς έδωσε… αέρα 6 πόντων (20-14) στο Θρύλο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 20-17 σταματώντας τον Τέπαν, αλλά ο Παγένκ σε πρώτο χρόνο έκανε το 21-17. Με το σκορ στο 22-18, ο Τέπαν, ο Πέριτς και το μπλοκ από Πέριτς και Ανδρεάδη διαμόρφωσαν το τελικό 25-19. Έτσι έγινε το 3-0 σετ, που έδωσε το εισιτήριο για το Final-4. Πέρασε ο Θρύλος και τώρα Κύπελλο.