22 October, 2022 - 20:22

Άνετο πέρασμα από την Λευκάδα για τον Ολυμπιακό!

Νικηφόρα πέρασε από τη Λευκάδα η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, κάνοντας το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα. Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 69-56 της Νίκης Λευκάδας εκτός έδρας, για την 3η αγωνιστική της Α1 και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στο 3-0. Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν κόντρα στις γηπεδούχες, προηγήθηκαν με +21 (24-45) στο πρώτο ημίχρονο και με πρώτη σκόρερ την Γκούσταφσον με 15 πόντους (13 η Σταμολάμπρου, 13 η Σταμάτη, 12 η Σουκ), έφυγαν με το θετικό αποτέλεσμα από το νησί του Ιονίου, πανηγυρίζοντας το πρώτο τους «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Με την εκτός έδρας νίκη επί της ομάδας της Λευκάδας, για την 3η «στροφή» της Α1, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τις έξι νίκες, σε ισάριθμα ματς, σε Ελλάδα και Ευρώπη!

+21 στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-2, με δύο εύστοχες βολές της Αγιούσο (6:05) και με τρίποντο της Σταμάτη (5:18), ξέφυγε με +6 (4-10) από την Νίκη. Η Γκούσταφσον, με λέι απ (2:59), έκανε το 14-6, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να «ανεβαίνουν» στο +10 (6-16), με ντράιβ και καλάθι της Αγιούσο (2:24). Η ομάδα της Λευκάδας πλησίασε στους τέσσερις πόντους τον Θρύλο, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-12. Με τζαμπ σουτ της Γκούσταφσον (7:25), οι «ερυθρόλευκες» πήραν και πάλι «αέρα» οκτώ πόντων (12-20). Η Αμερικανίδα σέντερ σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά με τρίποντο (6:14), κάνοντας το 23-14, ενώ ήταν αυτή που έκανε και το 25-14 για τον Ολυμπιακό! Οι νταμπλούχες Ελλάδας συνέχισαν με πατημένο το «γκάζι» και έφτασαν στο +21 (22-43), με τρίποντο της Σταμάτη 36 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο! Έτσι, με δύο βολές της Σταμολάμπρου (0:01), τα κορίτσια του Θρύλου πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 21 πόντων (24-45) από τη γηπεδούχο ομάδα.

Με τον ίδιο ρυθμό!

Στο 8:01 της τρίτης περιόδου, η Γκούσταφσον πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, κρατώντας το +21 (28-49) των «ερυθρόλευκων», με την ομάδα της Λευκάδας να μειώνει σε 49-32 (6:13). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε στο 57-37, με την Σπυριδοπούλου (2:07), με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με +18 (39-57). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (9:04), η Φουράκη μείωσε σε 57-41 για τη Λευκάδα, με την Σουκ να «απαντάει», με δύο βολές (8:48), για το 59-41 των νταμπλούχων, ενώ η Σταμολάμπρου ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +20 (41-61, 7:43). Η Νίκη μείωσε σε 63-50 (4:54), η Αγιούσο σκόραρε, για το 67-52 (1:58) του Θρύλου, με το ματς να ολοκληρώνεται με 69-56.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 24-45, 39-57, 56-69

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη, Οκόνορ 13(1), Ντάλα 3(1), Βιντσιλαίου 2, Φουράκη 18, Χερντ 6, Κούκη 6, Κάρεϊ 8(2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 13(3), Αγιούσο 2, Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα, Γκούσταφσον 15(1), Νικολοπούλου 2, Δίελα 2, Σουκ 12, Βαμβακά 2