24 May, 2022 - 22:19

Αγκαλιάζει τον τίτλο ο Ολυμπιακός με επίδειξη ισχύος

Σε παράσταση για ένα  ρόλο μετέτρεψε η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ομάδα Πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού τον δεύτερο τελικό των πλέι – οφ κόντρα στην Γλυφάδα συντρίβοντας την γηπεδούχο ομάδα με 8-18  κι έτσι ζευγάρωσαν τις νίκες τους με φόντο ένα ακόμη πρωτάθλημα.

Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» η Κρίστμας με πέντε τέρματα

Τα κορίτσια του Αλεξάνταρ Τσίριτς, πλέον θα έχουν την δυνατότητα την προσεχή Πέμπτη μπροστά στο ένθερμο κοινό τους να ολοκληρώσουν με τον ιδανικότερο τρόπο μια φανταστική σεζόν, που θα συνδυαστεί με το σάρωμα και των τεσσάρων τίτλων που είχνα να διεκδικήσουν (Champions League, Σούπερ Κασπ Ευρώπης, Πρωτάθληαμ και Κύπελλο Ελλάδας)

Δυναμική ήταν οι εκκίνηση για τις «ερυθρόλευκες» οι οποίες με μότο την πολύ πιεστική τους άμυνα δεν επέτρεψαν στην Γλυφάδα να πιστέψει ότι θα μπορούσε να φανεί ανταγωνιστική. Το πρώτο οκτάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να επικρατεί 0-4 στέλνοντας ηχηρό μήνυμα για τη συνέχεια.

Το 0-1 στον αγώνα ήρθε από την Ξενάκη στο 6:04’’ και μετά από δύο λεπτά, στο 4:03’’, ήρθε και το 0-2. Το 0-3 έφερε την «υπογραφή» της Κρίστμας στο 2:15’’ και το πρώτο οκτάλεπτο στην Γλυφάδα βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 0-4 με το δεύτερο γκολ της Κρίστμας, στο 1:37’’.

Οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο. Βρέθηκαν να προηγούνται 0-6 με γκολ από την Ξενάκη (7:49’’) και από τη Μαργαρίτα Πλευρίτου (7:02’’)!

Το πρώτο γκολ της Γλυφάδας ήρθε στο 6:37’’ για το β’ οκτάλεπτο με τη Νίνου να μειώνει σε 1-6 και τη Βάσω Πλευρίτου να «απαντάει» άμεσα (6:06’’) για το 1-7!

Ακολούθησαν δύο γκολ της Αντωνιάδη για το 3-9 (3:56’’ και 1:59’’) και ενδιάμεσα είχαν σκοράρει για τον Ολυμπιακό η Κρίστμας (3:09’’) και η Σιούτη (2:21’’).

Το 3-10 μετά από δύο οκτάλεπτα διαμορφώθηκε στο 1:44’’ με το γκολ της Ξενάκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε και στην Τρίτη περίοδο με διάθεση να διαλύσει την αντίπαλό του. Η Σλίκινγκ με γκολ στο πρώτο λεπτό του τρίτου οκταλέπτου έκανε το 3-11 για τον Ολυμπιακό, με την Κοντογιάννη να μειώνει σε 4:11’’ στο 3:33’’. Ακολούθησε ένα σερί με τρία «ερυθρόλευκα» γκολ από Κρίστμας (3:05’’), Μυριοκεφαλιτάκη (2:20’’) και Βάσω Πλευρίτου (1:35’’) για το 4-14. Τελικά, το τρίτο οκτάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 9 γκολ διαφορά, μιας και η Γρηγοροπούλου σκόραρε στο 1:05’’ για το 5-14.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 8-18 χάρη σε δύο τέρματα της Ελευθερίας Πλευρίτου και από εάν των Μυριοκεφαλιτάκη – Κρίστμας.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 3-6, 2-4, 3-4