17 April, 2022 - 19:12

Επιστροφή Βόβορα με νίκη για τον Παναθηναίκό

Με την τριπλέτα Μέικον, Παπαπέτρου και Γουάιτ σε μεγάλα κέφια, οι «πράσινοι» επικράτησαν 91-82 του Λαυρίου και πήγαν στο 18-2 στη Stoiximan Basket League.

Από την άλλη, η ομάδα της Ανατολικής Αττικής γνώρισε την τέταρτη σερί της ήττα, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 7-14.

Γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με το Λαύριο να είχε ξεκινήσει λίγο καλύτερα και να είχε ένα μικρό προβάδισμα (10-7), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Παπαπέτρου έβαλε προσωρινά μπροστά (10-12) τους «πράσινους», με τους γηπεδούχους να απαντούν με Κακλαμανάκη και Μουράτο με επιμέρους σκορ 13-1, για το +10 (23-13), στο 9’. Το μόνο που κατάφερε το «τριφύλλι» σον εναπομείναντα χρόνο ήταν να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (25-17), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Γουίλιαμς, το Λαύριο ξέφυγε στο +11 (28-17) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έσφιξε αμυντικά και βρίσκοντας λύσεις από Καββαδά και Παπαπέτρου μείωσε αρχικά στο -4 (32-28), ενώ οι Κασελάκης και Μέικον του έδωσαν το προβάδισμα (34-35), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι απέκτησε έναν γρήγορο ρυθμό και με εκατέρωθεν τρίποντα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 45-45.

Με σερί τρίποντα του Μέικον μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός για το +6 (45-51), με τους Παπαπέτρου και Γουάιτ να στέλνουν τη διαφορά στο +11 (47-58), στο 24’. Η αντίδραση του Λαυρίου ήρθε με τα σουτ Γουίλιαμς από την περιφέρεια, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (58-60), στο 27’. Οι «πράσινοι» απάντησαν με επιθετικά ριμπάουντ και τον Μέικον για το +10 (58-68), με τον Αμερικανό να… υπογράφει το +11 (60-71) της τρίτης περιόδου.

Τον ίδιο καλό ρυθμό είχε το ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να ήταν σταθερά στο +11 (67-78), μέχρι το 33’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμυνες και μείωσαν στο -7 (72-79), αλλά ο Παναθηναϊκός ανέκτησε με τον Γουάιτ τη διψήφια διαφορά (75-85) και να χωρίς να απειληθεί ξανά μέχρι τη λήξη, πήρε τη νίκη με το τελικό 82-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91