27 March, 2022 - 19:18

Θρίαμβος για την Προοδευτική στον κατάμεστο Κορυδαλλό!

Στο κατάμεστο γήπεδο της Νίκαιας με περίπου 3.500 κόσμο στο πλευρό της η Προοδευτική επικράτησε 2-0 κόντρα στον Εθνικό, στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ Εθνικής και πλέον είναι στα χέρια της η... πρώτη θέση.

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυναμικά. Μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν δύο ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με τον Μαγαρίτη στο 3ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα με τον Μπέλερη , με τα σουτ που επιχείρησαν και στις δύο περιπτώσεις να στέλνουν τη μπάλα άουτ

Η Προοδευτική συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και να αναζητάει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Στο 28ο λεπτό ο Μπελέσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το τέρμα δεν κατοχυρώθηκε καθώς η μπάλα είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου, νωρίτερα.

Τελικά το πολυπόθητο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 36ο λεπτό με τον Βασίλη Πατσατζόγλου, να παίρνει την πάσα μετά από εκτέλεση φάουλ και να σκοράρει, σκορ 1-0 με το οποίο πήγαν οι παίκτες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Οι «Βυσσινί» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι κάτι που πέτυχαν αρκετά γρήγορα. Στο 47ο λεπτό ο Κρητικός μετά από μια σέντρα από τα δεξιά έκανε το σουτ το οποίο απέκρουσε ο Μουζάκης. Στην συνέχεια, ο Κυριαζής πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Από εκεί και πέρα ο Εθνικός δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να αντιδράσει, με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει και η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη να εξασφαλίζει την πρώτη θέση με 51 βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας στο πρωτάθλημα της Γ εθνικής.