6 February, 2022 - 17:51

Θριαμβευτής ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη

Απέναντι στην ομάδα όπου τον υποχρέωσε στη μοναδική έως τώρα ήττα τους στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και υπέταξε με 3-0 τον Άρη και συνέχισε την ξέφρενη κούρσα του προς τον φετινό τίτλο.

Στο πρώτο σετ το σερβίς των κοριτσιών του Παναθηναϊκού δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Άρη που έχασε γρήγορα την επαφή με το σκορ. Στο 9-7 η Στεπανένκο πήρε την αλλαγή, η Παπαφωτίου πήγε στο σερβίς και έφυγε όταν το σκορ έγινε 16-7. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 16-11 με συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟ, αλλά οι πράσινες απάντησαν γρήγορα για το 21-11 και το εύκολο 1-0.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του δεύτερου σετ με τον Άρη να λειτουργεί πολύ καλύτερα στην πρώτη μπάλα και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 15-15 που έγινε 18-15 (και πάλι με την Παπαφωτίου στο σερβίς). Ο Άρης μείωσε με κόντρα της Μερκάδο (19-18) και ισοφάρισε 21-21 (με πόντο από... άμυνα της Έβανς), για να φτάσει και πάλι ο ΠΑΟ στο +2 (23-21 με άουτ της Μερκάδο). Στο 23-22 ο Άρης είχε ευκαιρία για κόντρα ισοφάρισης, αλλά η Κιουτσιούκη έκανε λάθος πάσα και στο 24-23 η Χατζηευστρατιάδου τελείωσε το σετ.

Οι πράσινες ξέφυγαν με 8-4 στις αρχές του γ' σετ με τον Άρη να μειώνει σε 8-7 (άσος Έβανς), ωστόσο η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε και πάλι από τη γραμμή του σερβίς. Με την Χατζηευστρατιάδου αυτή τη φορά το 9-8 έγινε 15-8, για να κριθεί εκεί οριστικά το ματς καθώς ο Άρης δεν μπόρεσε να επανέλθει (το σκορ έφτασε στο 21-10) και που εκεί το ματς ολοκληρώθηκε (25-15).

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-23, 25-15) σε 75'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 14 (11/15 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (3/17 επ.), Γκρόθες 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 92% υπ. - 58% άριστες), Παπαφωτίου 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 13 (13/28 επ., 58% υπ. - 38% άριστες) / Ρόγκα (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντίνου, Τσιτσιγιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππα, Μερκάδο 14 (13/39 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 1 (1/3 επ.), Σουάν 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 9% άριστες), Έβανς 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 42% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 20% υπ. - 17% άριστες), Καμπούρη (λ, 10% υπ. - 10% άριστες), Τάνη, Μυλωνά 1 (1/2 επ.), Γαϊτανίδου.