2 February, 2022 - 17:26

Ισόπαλοι με 1-1 Ολυμπιακός Β’ και Ξάνθη

Συγκλονιστικό φινάλε επεφύλασσε η ισόπαλη με 1-1 στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της Κ-23 του Ολυμπιακού κόντρα στην Ξάνθη.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Αριέλ Ιμπαγάσα οι οποίοι παρατάχθηκαν με τον νεοφερμένο Ζοάο Καρβάλιο και τον Πολωνό μπακ Μίχανλ Καρμπόβνικ για πρώτη φορά στη ενδεκάδα τους, είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να την κρατήσουν.

Προηγήθηκαν στο 93’ με ένα εντυπωσιακό σουτ του Κωστή εκτός περιοχής. Η Ξάνθη όμως, έβγαλε άμεση αντίδραση και ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο λεπτό (94’) με κεφαλιά του Θυμιάνη

Ολυμπιακός Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Καρμπόβνικ, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Αποστολόπουλος, Σουρλής, Ξενιτίδης, Τσέλιος (82’ Σαπουντζής), Μαρίνος, Καρβάλιο (62’ Κωστή), Πινακάς (71’ Ντόι)

Η ΑΕΛ επικράτησε άνετα στο Αλκαζάρ της ουραγού Καβάλας με 3-0, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της Super League 2, και μείωσε σε τρεις βαθμούς (με έναν αγώνα περισσότερο) τη διαφορά που τη χωρίζει από την πρωτοπόρο Βέροια. Παράλληλα, η Αναγέννηση Καρδίτσας συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της, καθώς νίκησε 1-0 τον Πανσερραϊκό (σε ματς για την 11η αγωνιστική), έπιασε στην τρίτη θέση την Ξάνθη και βρίσκεται στο -8 από την κορυφή με τρία παιχνίδια λιγότερα.

Ο ΠΑΟΚ Β΄, αν και προηγήθηκε νωρίς 2-0, υποχρεώθηκε τελικά σε ισοπαλία 2-2 από τη Νίκη Βόλου, η οποία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Παναγιωτίδη. Ανάλογη εξέλιξη είχαμε και στην Κατερίνη, όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, αλλά ο Πιερικός ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο εκτελών χρέη τερματοφύλακα Α. Παπαστεριανός (είχε αποβληθεί στη φάση του πέναλτι ο γκολκίπερ του «Γηραιού» Γρηγοριάδης). Ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε 2-1 του Θεσπρωτού και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία, ενώ τα Τρίκαλα νίκησαν 1-0 τον Αλμωπό Αριδαίας, σε ακόμη ένα ματς που κρίθηκε στις καθυστερήσεις με γκολ του Νιάρου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αναμετρήσεων για τον Α’ Όμιλο της Super League 2: