• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

1 May, 2022 - 19:19

Με Λόπες έβαλε βάσεις για το 47ο

Με ένα πύραυλο εδάφους αέρος ο Ρόνι Λόπες χάρισε μία τεράστια νίκη στον Ολυμπιακό  που σημαίνει ότι το 47ο είναι  πιο κοντά απο ποτέ. 3-2 για τους Πειραιώτες απέναντι σε ένα φοβερο ΠΑΣ Γιάννενα που αποδείχτηκε σκληρό καρύδι  επιστρέφοντας απο το 2-0. Πως  ξεκίνησε:  Ο Μαρτίνς ξεκίνησε ενδεκάδα με Μπα -Βρουσάι ,αφήνοντας εκτός αποστολής το ντεφορμέ Αγκιμπού .Στο 4-2-3-1 κίπερ ο Βατσλικ  και τετράδα στην άμυνα, οι Βρουσάι-Σωκράτης-Μπα-Ρεάμπτσιουκ.  Μεσαία γραμμή Εμβιλά και Μπουχαλάκης με δεκάρι τον Καρβάλιο. Τριάδα στην επίθεση Γκάρι-Μασούρας -Ελ Αραμπί.Ξεμπλόκαρε νωρίς με ΓιουσέφΤο παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό ορεξάτο να προσπαθεί να δημιουργήσει κυρίως απο δεξιά, με ανεβάσματα του Βρουσάι και απο τον άξονα με τον Καρβάλιο. Οτι δεν κατάφερε  ο Ελ Αραμπί στο 5, όταν ο Λιάσος δεν τον άφησε να εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Βρουσάι, το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα.Ο Γκάρι, έξω από την περιοχή, έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ και ο Ελ Αραμπί έβαλε το κεφάλι του στέλνοντας από την άλλη γωνία τον Λοντίγκιν για το 1-0. Επίθεση αλλά ΄χαμένες ευκαιρίες Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι επιθετικός και έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ από στημένη φάση. Ηταν το 14ο λεπτό όταν ο Καρβάλιο από θέση έξω-δεξιά, εκτέλεσε φάουλ με πολύ φάλτσο και η μπάλα έγλειψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του κίπερ του ΠΑΣ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο ορεξάτος Γκάρι έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, αλλά ο Ελ Αραμπί ήταν ένα βήμα π[ίσω και δεν μπόρεσε καν να τελειώσει τη φάση. Οσο για τους φιλοξενούμενους αμύνονταν στεναρά και έψαχναν αντεπιθέσεις με στόχο τον Περέα  που μία δύο φορές προσπάθησε να δημιουργήσει πρόβλημα χωρίς, ωστόσο αποτέλεσμα. Αρκετά ανεβάσματα επιχειρούσε και ο Πεερσμαμ όταν  υπήρχαν κενά από τα ανεβάσματα του Βρουσάι και μάλιστα στο 37, απο μία τέτοια φάση ο Λιάσος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα κατέληξε σε ερυθρόλευκα σώματα. Ενα λεπτό μετά ο Λιάσος αποχώρησε και τη θέση του πήρε ο Σάλιακας με την ομάδα του ΠΑΣ να επιστρέφει στο κλασικό 4-2-2-2. Γκολάρα απο τον Γκάρι Από γρήγορο τρανζίσιον έγινε το 2-0 για τον Ολυμπιακό ΣΤ42. Η πίεση στο κέντρο επεφύλασσε καρπούς και ο Καρβάλιο έβγαλε για τον Μασούρα που έβγαλε υπέροχη κάθετη για τον Γκάρι που σούταρε με το δεξί,αν και ήταν από την αριστερή πλευρά της περιοχής για το 2-0. Μείωση απο Περέα Το ματς ξαναέγινε ενδιαφέρον , λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο. Ο Πέερσμαν, στον οποίο χαρίστηκε ο Καραντώνης μιας και έχοντας κίτρινη ,δεν του έδωσε ένα λεπτό μετά δεύτερη κίτρινη  έκανε ένα ακόμα overlap και πέρασε για τον Γκαρντάφσκι μέσα στην περιοχή. Αυτός γύρισε προς το τέρμα και ο Περέα μείωσε σε 2-1 . Κλασικός Ολυμπιακός Β ημιχρόνου Το δεύτερο μέρος μπορεί να είχε τον Ολυμπιακό με κατοχή μπάλας αλλά δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο . Και αυτό γιατί είχε χαθεί η ενέργεια στη μεσαία γραμμή και για αυτό στο 56, ο Μαντί πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη ,με τη μπάλα να φτάνει δύσκολα στην περιοχή. Τα αβίαστα λάθη δεν είχαν αποφευχθεί πάντως και παραλίγο ο Ολυμπιακός να το πληρωσει στο 63, όταν ο Γκαρντάφσκι βγήκε τετ α τετ με τον Βατσλίκ που αντέδρασε εξαιρετικά και έδιωξε με το δεξί πόδι. Απειλές με σουτ Από τη στιγμή που η μπάλα δεν έφτανε στην περιοχή του ΠΑΣ , ο Ολυμπιακός  δοκίμασε…τρίποντα..Αλλά στο 68, ο Λοντίγκιν αντέδρασε εξαιρετικά στο σουτ του Μασούρα και  τέσσερα λεπτά ο Εμβιλά δοκίμασε απο μακριά, τεχνικό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.  Ο ΠΑΣ ήταν πιο ζωντανός απο τον πολύ κουρασμένο  Ολυμπιακό  και μάλιστα στο 73, απο λάθος του Μπα ο Σωκράτης πρόλαβε τον Περέα. 2-2 και ροντέο Το ματς έγινε ροντέο και αυτό δεν θα ευνοούσε την κουρασμένη ομάδα. Ο ΠΑΣ στο 80 έφερε το ματς στα ίσα. Από σέντρα του Γκαρντάφσκι από αριστερά, ο Σνάιντερ στο δεύτερο δοκάρι  νίκησε τον  Ρεάμπτσιουκ που είχε κακή αμυντική αντίδραση και ..2-2 Ο Μαρτίνς έκανε τρεις αλλαγές με Κούντε-Βαλμπουενά και Τικίνιο, αντί Εμβιλά-Καρβάλιο-Γκάρι, και πίεσε  αλλά ο φοβερός Λοντίγκιν είπε όχι στο 94  σε τρομερό σουτ του Ρόνι. Η πίεση …αφόρητη, ο ΠΑΣ πήγε να κανει και το 2-3 σε φαρμακερή αντεπίθεση ,αλλά ο Μπά και στο τέλος της καθυστέρησης ο Λόπες με ένα φοβερό διαγώνιο σουτ έκανε το 3-2 και ο Ολυμπιακός αγκάλιασε το 47ο   Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης(56 Μαντί), Εμβιλά, Καρβάλιο, Γκάρι Ροντρίγκες, Μασούρας(71 Λόπες), Ελ Αραμπί. ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Λιάσος(37 Σάλιακας), Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Στάνκο, Ντομίνγκεθ(68 Λώλης), Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι Περέα, Σνέιντερ.