• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).
Aγγελος Παγούνας

28 November, 2022 - 15:10

Μουντιάλ 2022: Μοιρασιά στο Καμερούν - Σερβία και τώρα περιμένουν.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα εκτός από νικητή, το Καμερούν αναδείχθηκε ισόπαλο με τη Σερβία 3-3, έχουν από έναν βαθμό και περιμένουν το αποτέλεσμα από τον αγώνα της Βραζιλίας με την Ελβετία, για να γνωρίζουν όλα τα πιθανά σενάρια πρόκρισης την τελευταία αγωνιστική.Το ματς ήταν άγριο από την αρχήΑπό την αρχή του αγώνα, ήταν εμφανές πως και οι δύο ομάδες, παρατάχθηκαν με σκοπό να παίξουν ποδόσφαιρο και να μη κλειστούν στα μετόπισθεν. Το σήμα κατατεθέν της επίθεσης των Σέρβων, προειδοποίησε μόλις στο 11' όταν σε μια προσπάθεια από τα δεξιά, έπιασε το σουτ με το αριστερό με τη μπάλα όμως να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Επασί. Το δοκάρι αυτό αποτέλεσε την  πρώτη προειδοποιητική βολή, καθώς 5 λεπτά αργότερα, ο Μίτροβιτς αστόχησε εξεπαφής, ανήμπορος να εκμεταλλευτεί την ολιγωρία στην άμυνα του Καμερούν. Κάπου εκεί, ήρθε να αποδειχθεί νομοτελιακά ο νόμος του ποδοσφαίρου πως όταν δεν ευστοχείς, τότε θα δεχθείς γκολ. Έτσι και έγινε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νκουλού πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Καστελέτο πήρε το ριμπάουντ και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για τους Καμερουνέζους, διαμορφώνοντας το 1-0 στο 29'. Οι Σέρβοι έδειχναν παρόλα αυτά αποφασισμένοι να απαντήσουν πριν το ημίχρονο και τα κατάφεραν.Δύο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ανατροπήΟι Σέρβοι έγραψαν ιστορία, καθώς έγιναν η πρώτη ομάδα σε τελικά Μουντιάλ η οποία πετυχαίνει δύο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Αρχικά ο Πάβλοβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάντιτς, ισοφάρισε προσωρινώς με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να έρθει μετά από δύο λεπτά ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς να ολοκληρώσει την ανατροπή στο πρώτο μέρος με σουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής μετά από πάσα του Ζίβκοβιτς.Μπήκε δυνατά στε δεύτερο αλλά χαλάρωσε αδικαιολόγηταΗ Σερβία εμφανίστηκε με την ίδια ζέση για να επιτεθεί στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να αυξήσει τα τερματά της μόλις στο 53ο λεπτό. Σε μια εξαιρετική αντεπίθεση η οποία ξετυλίχθηκε με τρομερό passing game από τους "Πλάβι", τελικός αποδέκτης ήταν ξανά ο φορ της Φούλαμ (δεύτερη ασίστ ο Ζίβκοβιτς στο ματς) και στο 53' διαμόρφωσε το 3-1 δείχνοντας πως -λίγο πολύ- οι διεκδικήσεις των Καμερουνέζων στον αγώνα, είχαν τελειώσει. Μόνο που λογάριαζαν χωρίς τον... Αμπουμπακάρ.Ηρθε από τον πάγκο και ανέτρεψε τα δεδομέναΜετά το 3-1, ο Σονγκ αντέδρασε άμεσα και πέρασε στο ματς τον άνθρωπο που θα τα έφερνε όλα τούμπα. Ο Βινσέντ Αμπουμπακάρ πέρασε στον αγώνα στο 55' και μετά από 8 λεπτά βρήκε δίχτυα. Μετά από πάσα του σκόρερ Καστελέτο, ο Αμπουμπακάρ βγήκε στην κόντρα σε μία φάση που πολλοί σάστισαν θεωρώντας πως υπήρχε οφσάιντ. Παρόλα αυτά η σημαία έμεινε κάτω, ο Αμπουμπακάρ τελείωσε υποδειγματικά τη φάση με λόμπα πάνω απο το κεφάλι του Μιλίνκοβιτς - Σαβιτς και μετά από υπόδειξη του VAR, το τέρμα μέτρησε κανονικά. Μέχρι οι Σέρβοι να καταλάβουν τι έγινε, μετά από τρία λεπτά, το Καμερούν έβγαλε και άλλη φάση στην κόντρα με προωθημένη πάσα στον χώρο για τον Αμπουμπακάρ με τον τελευταίο να γυρίζει άψογα στην περιοχή για τον Τσούπο Μότινγκ, με τον επιθετικό της Μπάγιερν να ευστοχεί από το ύψος του πέναλτι και να πραγματοποιεί το 3-3 για τη χώρα του, σκορ το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό. Ακολούθησαν και άλλες φάσεις εκατέρωθεν, χωρίς όμως επιτυχία.Και τώρα περιμένουνΣε ένα από τα πιο χορταστικά ματς της διοργάνωσης, οι δύο ηττημένες της πρώτης αγωνιστικής έλαβαν από έναν βαθμό. Αναμένουν τον αγώνα της Βραζιλίας με την Ελβετία, με τους Σέρβους σαφώς να έχουν περισσότερες ελπίδες πρόκρισης περιμένοντας στραβοπάτημα των Ελβετών. Με αυτόν τον τρόπο και με δική τους επικράτηση την τελευταία αγωνιστική, θα είναι αυτοί που θα χαμογελάσουν και λάβουν το εισιτήριο για τους "16" Καμερούν (Ριγκομπέρ Σονγκ, 4-3-3): Επασί, Φαΐ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Χόνγκλα (55' Αμπουμπακάρ), Ανγκισά (81' Ουμ Γκουέ), Κουντέ (67΄Οντουά), Εμπεμό (81' Ενκουντού), Τσούπο-Μοτίνγκ, Τοκό-Εκαμπί (67' Μπασογκόγκ) Σερβία (Ντράγκαν Στόικοβιτς, 3-4-3): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (78' Ράντονιτς), Πάβλοβιτς (56' Στεφάν Μίτροβιτς), Ζίβκοβιτς, Μακσίμοβιτς, Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς, Μίτροβιτς, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (78' Γκρούγιτς)