5 December, 2022 - 19:13

Νέα απίστευτη ανατροπή από τον φοβερό Παναθηναϊκό, 3-2 τον ΠΑΟΚ

Στα όρια του ανεξήγητου. Ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε για… δυόμισι σετ, ο φοβερός ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-2 και 20-23, είχε στα χέρια του νίκη-πρόκριση κι εκεί, ξαφνικά οι πράσινοι εξερράγησαν. Ο Ερνάντεζ ισοπέδωνε τα πάντα και το τριφύλλι έκανε νέα τρελή ανατροπή με 3-2 σετ. Η πρόκριση στο Λιγκ Καπ θα κριθεί 4/1 στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ από το πρώτο σετ ήθελα να δείξει πως απώτερος σκοπός του στο κλειστό του Αγίου Θωμά ήταν η καθαρή νίκη. Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (3-7), το οποίο διατήρησε έως τα μέσα του σετ (11-15) και διεύρυνε στη συνέχεια (15-20). Το πρώτο σετ κατακτήθηκε από τον με σκορ 25-21, με τον Παναθηναϊκό νωρίτερα να πραγματοποιεί επιθετικό σερί, μειώνοντας στους δύο πόντους (20-22).

Το επόμενο σετ είχε παρόμοια έκβαση με το εναρκτήριο. Ο ΠΑΟΚ, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ντεν Ντρις, με το μπλοκ και την υποδοχή του να είναι σε εξαιρετικά επίπεδα, βρήκε από νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων (3-8). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τρεις πόντους (13-16), ωστόσο και πάλι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει πέντε πόντους από την κατάκτηση του σετ, στο +5 (15-20). Ο διπλασιασμός στα σετ (2-0) ήρθε με άσσο του Ντεν Ντρις για το 25-19.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Βρέθηκε πολύ νωρίς στο +5 (3-8), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους τρεις (11-14). Οι Θεσσαλονικείς, όμως, είχαν ξανά τις επιθετικές λύσεις και κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά και στη συνέχεια να τη διατηρήσουν με το σκορ να πηγαίνει στο 20-23. Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μία εκπληκτική ανατροπή, «σβήνοντας» match ball του ΠΑΟΚ (23-24), και μείωσαν σε 2-1 στα σετ με σκορ 26-24.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, με φόρα από την μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Όντας πολύ βελτιωμένη από τη θέση του σερβίς, αλλά και στο μπλοκ, απέκτησε διαφορά ασφαλείας (17-11), την οποία διεύρυνε στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον ΠΑΟΚ, στέλνοντας το παιχνίδι σε tie break.

Στο τελευταίο και κρίσιμο σετ, το «τριφύλλι» εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΠΑΟΚ και άμεσα βρέθηκε στο +4 (4-0). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε, με τους φιλοξενούμενους ν' αδυνατούν να βρουν λύσεις στο πολύ βελτιωμένο μπλοκ των «πράσινων». Πέντε πόντους πριν την κατάκτηση του tie break, o Παναθηναϊκός είχε double score (10-5), με τη διαφορά να μοιάζει μη αναστρέψιμη από τους Θεσσαλονικείς με το σετ να κλείνει με σκορ 15-8, για το τελικό 3-2.

Τα σετ: 21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-8