• Notice: Undefined offset: 0 in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

12 January, 2022 - 22:50

Παράδοση άνευ όρων για τον Παναθηναϊκό…

Την συντριβή από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με 74-98 κάνοντας «ποδαρικό» με το αριστερό στο 2022 για την Ευρωλίγκα και έφτασε την αρνητική φετινή του επίδοση στο 4-14.

Με εξαίρεση τα πρώτα 8 λεπτά όπου το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε να προηγείται 20-17 με καλάθι του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αναχαιτίσουν τα … όπλα της «ρωσικής αρκούδας» και υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα τω φιλοξενούμενων. Με τους Γκριγκόνις, Λούντμπεργκ, Μπόλομποι και Ούχοφ  να σκοράρουν αφειδώς η ΤΣΣΚΑ έγινε το απόλυτο αφεντικό στο ματς. Με ένα ασύλληπτο σερί 0-23 (!) το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χάκετ, έφτασε να προηγηθεί 20-40 επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φρενάρει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Ο Παπαπέτρου μείωσε σε 26-45, όμως οι Χάκετ και Σενγκέλια με συνεχόμενους πόντους έφεραν τα σκορ στα επίπεδα του 26-51 στο 17’ για να κλείσει το πρώτο μέρος με την ρωσική ομάδα να προηγείται με το εξωφρενικό 33-60.

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο , αφού ο Παναθηναϊκός  μπορεί να βελτίωσε κάπως τα ποσοστά τους και την επιθετική του παραγωγή κυρίως με τους Μέικον, Παπαπέτρου και Σαν Ρος, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ με τους Γκριγκόνις και Ούχοφ να σκοράρουν από παντού συνέχισε να είναι το ίδιο εύστοχη κι έτσι στο 30’ το σκορ ήταν στα επίπεδα του 55-77.  Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με διαφορά 28 πόντων (55-83) στο 32’ για να φτάσουν με επιβλητικό τρόπο στην ευρεία τους νίκη με 74-98.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98.