16 February, 2022 - 22:35

Σούπερ Φοίνικας «κάρφωσε» τον Παναθηναϊκό!

Την εκπληκτική φετινή του πορεία στην VolleyLeagueπιστοποίησε ο Φοίνικας Σύρου με την σπουδαία του νίκη με 3-0 σετ επί ενός «χλωμού» Παναθηναϊκού!

Οι νησιώτες ήταν εξαιρετικοί, είχαν σε μεγάλη μέρα τον διαγώνιο Πέταρ Μιχάλοβιτς που τελείωσε όλες τις μπάλες, το μπλοκ των Κόστα και Τζούριτς πήρε φωτιά, ενώ η απουσία του Θανάση Πρωτοψάλτη κόστισε στην ομάδα του Ανδρεόπουλου.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 27 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 30, όσους έφτασε και ο Ολυμπιακός, με τον ΠΑΟΚ (34) να παίρνει αέρα τεσσάρων βαθμών, διαφορά που του δίνει τεράστιο πλεονέκτημα! Αυτό σημαίνει ότι το ντέρμπι «αιωνίων» που θα γίνει το Σάββατο (19/2) στον Άγιο Θωμά, θα κρίνει πολλά.

Ο Φοίνικας ήταν σε καλή κατάσταση από την αρχή, διατηρώντας τα ηνία από το ξεκίνημα του πρώτου σετ (11-8). Ο Στάλεκαρ μείωσε (11-10), αλλά ο άσος του Στερν έδωσε ξανά προβάδισμα με +4 (14-10). Ο Ράπτης μετέτρεψε το 19-15 σε 19-19, το μπλοκ του Φράγκου άνοιξε την ψαλίδα σε κρίσιμο σημείο 23-21 και οι Συριανοί έκαναν το 1-0 (25-23).

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν και πάλι προβάδισμα με το ξεκίνημα του δεύτερου σετ (8-6), όμως ο Παναθηναϊκός το γύρισε (10-12). Με άσο του Τζούριτς οι Συριανοί προσπέρασαν εκ νέου (15-14). Το σετ έφτασε σε οριακό σημείο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σετ μπολ με τον πόντο του Ρανγκέλ (23-24), αλλά τους Κόστα και Μιχάλοβιτς να κάνουν το 2-0 για τον Φοίνικα (26-24)!

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά με τον Στάλεκαρ στο σερβίς (1-5), όμως ο Φοίνικας κατάφερε και το γύρισε γρήγορα (6-5). Τα δύο σερί λάθη του Κόστα έκανα τους «πράσινους» να προσπεράσουν (12-13), αλλά οι Συριανοί έβαλαν τις βάσεις (20-16) και τελικά ο Τζούριτς έδωσε το 3-0 (25-20).

Τα σετ 3-0 (25-23, 26-24, 25-20)

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 21π. (18/31, 3 μπλοκ), Ιερεζουέλο 7 (3/6επ., 4 μπλοκ), Κόστα 7 (4/7επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 5 (1/2επ., 2μπλοκ, 2 άσσοι), Φράγκος 9 (9/18επ., 74%υπ., 35%αρ.), Στερν 8 (4/12επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 38%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 30%υπ., 10%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Καπετανίδης, Παπαδόπουλος Π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Ρανκέλ 5π. (5/9επ.), Ανδρεόπουλος 11 (9/24επ., 2 μπλοκ, 48%υπ., 13%αρ.), Ράπτης 7 (5/18επ., 2 άσσοι, 23%υπ., 5%αρ.), Βαν ντε Ντρις 17 (17/37επ.), Στάλεκαρ 9 (5/6επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 47%υπ., 20%υπ.), Πρωτοψάλτης, Μπάσης.