29 April, 2022 - 23:54

Στο ΣΕΦ θα πάρει την πρόκριση!

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί τελικά η πρόκριση στο ζευγάρι Ολυμπιακού και Μονακό Οι «ερυθρόλευκοι» να και είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του τέταρτου προημιτελικού, εντούτοις ηττήθηκαν με 78-77 και θα λύσουν τους λογαριασμούς τους με την ομάδα του Πριγκιπάτου σε πέμπτο ματς που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ την προσεχή Τετάρτη 4 Μαϊου.

Ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό 4-0 των Μονεγάσκων βρήκε ρυθμό και μέσα από την πιεστική του άμυνα έβαλε σε μπελάδες τους γηπεδούχους. Με τον Κώστα Παπανικολάου να «βομβαρδίζει από την περιφέρεια και να πετυχαίνει οκτώ πόντους και άξιο συμπαραστάτη του επιθετικά τον Ντόρσεϊ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα επί μέρους 2-12 και προηγήθηκαν 6-12 στο 6’ αναγκάζοντας τον Σάσα Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα  τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι με τους Χολ, Μπέικον και Μοτεγιούνας μείωσαν σε 13-15 για να ακολουθήσουν κάρφωμα του Φαλ και καλάθι του Βεζένκοφ για το 13-19 στο 8’. Ένα αναπάντητο 6-0 της Μονακό έφερε το 19-19, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Δύο βολές του Τζέιμς έφερε τη Μονακό μπροστά 21-19, για να απαντήσει με τρίποντο ο Βεζένκοφ για το 21-22. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 27-23 στο 13’ βασιζόμενοι στην ευστοχία του Λι από την περιφέρεια. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα όμως δεν παρέδωσαν πνεύμα. Με τρίποντο του Ουόκαπ ο Ολυμπιακός προσπέρασε 27-28. Με τους Φαλ, Σλούκα και Πρίντεζη να προσφέρουν λύσεις οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά τα ηνία αποκτώντας προβάδισμα οκτώ πόντων στο 18’ για το 32-40. Οι γηπεδούχοι με τους Τζέιμς Μοτεγιούνας και Μπέικον να σκοράρουν ψαλίδισαν τη διαφορά στο 38-42 του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στην τρίτη περίοδο και με τους Φαλ-Βεζένκοφ να κυριαρχούν στην αντίπαλη ρακέτα προηγήθηκε 38-49 στο 22’ Οι γηπεδούχοι όμως με τους Χολ, Μπέικον και γκολ-φάουλ του Τζέιμς  μείωσαν σε 47-49 μέσα σ’ ένα λεπτό. Για να ακολουθήσει γκολ-φάουλ του Βεζένκοφ για το 47-52.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι. Ο Ντόρσει με τρίποντο πέτυχε το 51-57 στο 25’, όμως ο Μπέικον συνέχισε να αποτελεί έναν άλυτο γρίφο για την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Με συνεχόμενους πόντους η Μονακό μείωσε 58-59 στο 27’ για να προηγηθεί 62-59 με σόου του Τζέιμς. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Πριγκιπάτου μπροστά με 65-61.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε την Μονακό να μπαίνει πολύ πιο αποφασιστική και να προηγείται 70-61 στο 32’ . Όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με τα τρίποντα των Ουόκαπ-Παπανικολάου μείωσε σε 70-67 και κάρφωμα του διεθνούς φόργουορντ ψαλίδισε τη διαφορά στον πόντο (70-69). Καλάθι του Βεζένκοφ και τρίποντο του Σλούκα έφεραν μπροστά τους «ερυθρόλευκους» 72-74, ωστόσο κάποια λάθη έδωσαν τη δυνατότητα την Μονακό να ανακτήσει το προβάδισμα 76-74 και να φτάσει τελικά στην νίκη με 78-7,. Με τον Σλούκα να αστοχεί στην εκπνοή σε σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77.