Μελισσουργός

2 April, 2022 - 23:55

Τεσσάρα στο τέλος για Μπάγερν και μεγάλη Λειψία στο ντέρμπι στη Βεστφαλία

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έμεινε στο 0-0 με την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ στο «Ντόιτσε Μπανκ Παρκ» και έχασε 2 πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι των ευρωπαϊκών θέσεων , μένοντας στο -5 από την 6η Χοφενχάιμ.

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Στουτγκάρδη 1-1

Αρμίνια Μπίλεφελντ και Στουτγκάρδη έμειναν στο 1-1 στο «Σούκο Αρένα» με τη φιλοξενούμενη Στουτγκάρδη να ανοίγει το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Καλάιντζτιτς. Η Μπίλεφελντ ανέβασε ρυθμούς στο 2ο μέρος και βρήκε δίχτυα με τον Κρούγκερ στο 59’ , ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Χέρτα Βερολίνου 2-1

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-1 της Χέρτα Βερολίνου στο «Μπάι Αρένα». Ο Αλάριο άνοιξε το σκορ (1-0) για τη γηπεδούχο Λεβερκούζεν στο 35’ και ο Μπελαραμπί στο 40’ έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Χέρτα ήταν να μειώσει σε 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ με τον Νταρίντα στο 42’.

Φράιμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου 1-4

Η Μπάγερν Μονάχου πάτησε το γκάζι στο τελευταίο 20 λεπτό και έφυγε θριαμβεύτρια με 1-4 από την έδρα της Φράιμπουργκ (Γιουρόπα Παρκ Στάντιουμ). Ο Γκορέτσκα άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς στο 58’ με τον Πίτερσεν να ισοφαρίζει σε 1-1 για τη Φράιμπουργκ στο 63. Στο 73ο λεπτό η πρωτοπόρος της Bundesliga βρήκε γκολ με τον Γκνάμπρι για το 1-2 και στο 83’ με τον Κομάν για το 1-3. Ο Σάμπιτσερ στο 90+6 έγραψε το τελικό 1-4 για την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν.

Χοφενχάιμ - Μπόχουμ 1-2

Η Μπόχουμ πέρασε από την έδρα της Χοφενχάιμ (Πριζίρο Αρένα) με 1-2 και απομακρύνθηκε στο +9 από την ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ασάνο άνοιξε το σκορ για τη Μπόχουμ στο 28’ και ο Ραούμ ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους στο 54’. Στο 59ο λεπτό ο Ασάνο με το 2ο προσωπικό του τέρμα έγραψε το τελικό 1-2 για τη Μπόχουμ , δίνοντας στην ομάδα του ένα σπουδαίο διπλό. Η Χοφενχάιμ έμεινε στην 6η θέση με 44 βαθμούς και έχασε πολύτιμο έδαφος για την 4άδα.

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Λειψία 1-4

Η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε τη Λειψία στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» , με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη με το ευρύ 1-4. Ο Λάιμερ πήρε μπρος από νωρίς και μόλις στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ (0-1) και 9 λεπτά αργότερα έγραψε και το 0-2 για τους «ταύρους» , πετυχαίνοντας το 2ο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι. Ο «καυτός» φέτος Ενκουνκού έκανε το 0-3 στο 58 , με τον Μάλεν να μειώνει σε 1-3 στο 84ο λεπτό για τη Ντόρτμουντ. Ο Ντάνι Όλμο έγραψε το τελικό 1-4 για τη Λειψία στο 86’. Στο -9 πλέον η Ντόρτμουντ από τη Μπάγερν Μονάχου και η Λειψία βρίσκεται στη 4η θέση με 48 βαθμούς.