• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

9 March, 2022 - 15:51

Super league 2: Τρίποντο και νίκη «ανάσα» για τον Ηρόδοτο!

Ο Ηρόδοτος υποδέχθηκε σήμερα στο Ηράκλειο το Αιγάλεω στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super league 2.

To παιχνίδι:

Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στον αγώνα απειλώντας ήδη από τα πρώτα λεπτά το Αιγάεω. Η πρώτη καλή τελική για τους «κυανόλευκους» ήρθε στο 4' με τον Καπέλ ο οποίος έβγαλε ένα γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή , όμως η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 14' ο Τριμμάτης απείλησε την εστία του Ηροδότου ο Κρούστα όμως επενέβη άψογα κόβοντας τον.

Άλλη μία τελική έκαναν οι γηπεδούχοι με τον Αρνατέλης στο 17' ο οποίος έκανε κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Άλλη μία τεράστια ευκαιρία έγινε στο 23' με τον Αρνατέλη ο οποίος μπήκε από τα αριστερά και έκανε το πλασέ από την εστία του Κρόστα που τελικά κατέληξε άουτ.

Ο Ηρόδοτος ξανά μπήκε στο ματς μετά τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων και στο 28' έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από φάουλ που εκτέλεσε ο Γκόμεζ από τα αριστερά, ο Αργκιλέσι έκανε κεφαλιά και για λίγο η μπάλα βγήκε άουτ. Λίγο πριν το τέλος του α΄ ημιχρόνου έγινε ακόμη μία τελική από τον Ηρόδοτο με τον Νίκο Βρεττό στο 45' ο οποίος έπιασε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής στο οποίο η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο είχε πέσει ο ρυθμός και δεν υπήρξε για ένα δεκάλεπτο περίπου κάποια μεγάλη φάση από τις δύο ομάδες. Στο 61' το Αιγάλεω μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Παπανικόλα ο οποίος έβγαλε ένα βολέ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 66ο λεπτό οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση ξανά, ο Γκόμεζ εκτέλεσε ένα   φάουλ και ο Ποζατζίδης έκανε την προβολή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο 70΄ο Ηρόδοτος κέρδισε πέναλντι για χέρι του Ανδρέου, ο Χαλκιαδάκης εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ στο 71' .

Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο πιεστικοί και έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης. Η αμυντική λειτουργεία του Ηροδότου δούλεψε άψογα και δεν άφησε περιθώρια στο Αιγάλεω να σκοράρει. Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη πήρε μία σημαντική νίκη  καθώς το 2-0 που έκανε ο Αποστολίδης στο 88' «κλείδωσε» το αποτέλεσμα. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίαμβο καθώς το τελικό σκορ έγινε 3-0 με το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις ( 90 +4) ο Αμπουμπακάρι.

Συνθέσεις:

Ηρόδοτος: Κρόστα, Γκόμεζ, Μακρυδάκης, Νόνης, Καντέ, Αργκιλέσι, Μπαρμπόσα, Χαλκιαδάκης, Βρεττός ( Αποστολίδης 83'), Ποζατζίδης, Καπέλ ( Αμπουμπακάρι 65')

Αιγάλεω: Σικαλιάς,Αναστασίου, Παπουτσογιαννόπουλος ( Παναγιώτου 75'), Ανδρέου ( Καλύβας 75'), Παπανικόλας, Σταματάκης ( Τσιτσάρης 69'), Λάσκαρης, Καθάρης( Χοτζάλη 57'), Δημητράδης (Μπαρμπαρούσης 75'), Τριμμάτης, Αρνατέλης