11 December, 2022 - 17:56

«Πάρτι» για τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 88-68. Κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια, χαλάρωσε λίγο στο τέλος και κάπως έτσι έπεσε η διαφορά από το +30 στους 20 πόντους.

Μετά το αρχικό 12-9 υπέρ του ΠΑΟΚ στο 5’ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε τέρμα το γκάζι και με τους Βεζένκοφ – Κάνααν να .. πυροβολούν ανελέητα επέβαλε πλήρως τους δικούς του νόμους στο παρκέ

Διάδρομος και λέι απ ο Κάνααν με 9 πόντους προσωπικούς και 12-21, στα 46” πριν το δεκάλεπτο. Μείσωσε σε 15-21 ο Πόλι. Στο 14-23 με Σάσα ο Θρύλος και τέλος 10λέπτου!

Από την αρχική πεντάδα μόνο ο Βεζένκοφ έμεινε στο παρκέ. Μπήκαν Μπολομπόι, Σλούκας, Πίτερς και ΜακΚίσικ. Ο Μπολομπόι το 14-25 και ο Φράνκε το 16-25. Νέο καλάθι ο Βεζένκοφ και 16-27, ενώ στο 8:30 ο ΠΑΟΚ μείωσε με τρίποντο, στο 19-27. Άστοχος ο Σλούκας στο 8:12, άστοχος και ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια. Λέιζερ στο πρόσωπο του ΜακΚίσικ στην βολές και αν και δεν επανέλαβαν την πρώτη, επανέλαβαν τη δεύτερη οι διαιτητές. Δεν μπορούσε να σουτάρει ο Αμερικανός. Τις έχασε και τις δύο, αλλά ο Μπολομπόι πήρε ριμπάουντ και ο Σάσα αστόχησε. Κακό μπάσκετ από το 8:12 μέχρι το 6:45 και από τις δύο ομάδες. Αλλεπάλληλα άστοχα σουτ.

Νέο λάθος του Σάιμπερτ στα 6μιση. Μπήκε ο Λαρεντζάκης. Ο Μπολομπόι βρήκε σκορ και ανέβασε τη διαφορά στους 10 στα 6 πριν το ημίχρονο. Στο 29-19. Ξανά άστοχοι οι γηπεδούχοι, άστοχος και ο Λαρεντζάκης. Φάουλ, δίχως καλάθι στον Πίτερς, ο οποίο έπεσε άτσαλα στο παρκέ με το κεφάλι και έδειξε να πονάει, στο 5:35. Στο +12 με 31-19 ο Θρύλος, με 2/2 από τον Πίτερς. Έμεναν κάτι περισσότερο από 5 λεπτά, για το ημίχρονο.

Ο Χαντς πήγε στις βολές στα 5:03, ενώ χτύπησε και τον ΜακΚίσικ, στην προσπάθειά του να διεισδύσει. Μείωσε ο ΠΑΟΚ στους 10 ξανά, 31-21. Άστοχος ο Λάρι στο 4:50 και καλάθι ο Ρένφρο στο 4:31 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο 31-23. Εκτέλεση και καλάθι ο Σλούκας στα 4 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να σφίξει την άμυνα, αφού δεχόταν καλάθια στη ρακέτα του. Ο Ρένφρο μείωσε στα 3:30. Τρίποντο ο Πίτερς όμως και ξανά στο +10 ο κυρίαρχος Ολυμπιακός! Στα 2μιση πριν από το φινάλε της περιόδου ο Παπ έβαλε το πρώτο του τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στο +13, 38-25.

Κανείς δεν κατάλαβε τι έδωσαν οι διαιτητές στο 2:11! Ο Ολυμπιακός νόμιζε ότι πήρε φάουλ ο Λαρεντζάκης και οι διαιτητές έδωσαν… φλόπινγκ και τεχνική ποινή. Έχασε και την επίθεσή του ο Θρύλος και ο ΠΑΟΚ πήγε στις βολές με τον Χαντς, στο 1:55. Και ο Πίτερς στον πάγκο, για να μπει ξανά ο Σάσα Βεζένκοφ. Μείωσε ο Χαντς στους 10. Παλικαρίσιο ριμπάουντ και καλάθι ο Λάρι για το 28-40 και 30-40 με Φράνκε ο ΠΑΟΚ, στο 1 λεπτό. Ξανά +12 με Μπολομπόι ο Ολυμπιακός και φάουλ στην άμυνα, έστειλε τον Φράνκε στις βολές για να κάνει 1/2. ΒΟΜΒΑ Λάρι και +14 ο Θρύλος με 31-45! Φάουλ σε προσπάθεια τριών από μακριά υπέρ του Λάρι, και 3 βολές! Με τα λέιζερ να συνεχίζουν από την εξέδρα. Τις έβαλε και τις 3 ο Λάρι και +17 με σκορ 31-48. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα στο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει κάνει καλή δουλειά και να έχει αυξήσει τη διαφορά του.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε συγκεντρωμένα στα πρώτα λεπτά, αλλά έχει τέτοια ποιότητα και διαφορά δυναμικότητας με τον αντίπαλό του, που έκανε καλό 2λεπτο, έφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους! Στο +24, για την ακρίβεια, με το τρίποντο του Κάνααν για το 35-59, προτού καλέσει τάιμ άουτ ο προπονητής του ΠΑΟΚ!

Τι είχε προηγηθεί; Το 4-0 του ΠΑΟΚ για το 35-48 και μετά το σερί 0-11 του Ολυμπιακού. Ο Λούντζης με βολές, ο Κάνααν με δίποντο, ο Βεζένκοβ και ο Λούντζης με λέι απ είχαν σκοράρει για τον Θρύλο, προτού ο Κάνααν με τρίποντο κάνει το 35-59. Με αυτό το καλάθι, ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε τους 14 πόντους στην αναμέτρηση. 14 γράψαμε; Κάντε τους 17 με το νέο τρίποντο του Κάνααν για το 35-64 και το +29 του Θρύλου. Είχε προηγηθεί το καλάθι του Φαλ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκόλλησε μετά από ένα πεντάλεπτο και το έκανε με τη βολή του Χαντς από το φλόπινγκ που χρέωσαν οι διαιτητές στον Λούντζη, ενώ ο Σάιμπερτ με τρίποντο έκανε το 39-64. «Απάντησε» ο Παπανικολάου με καλάθι μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, ενώ Βεζένκοβ και Πίτερς με βολές έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, στο +31 για την ακρίβεια (39-70).

Ο Λούντζης με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 41-73 (+32), ο Σάιμπερτ σκόραρε για το 43-73 και έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στην Πυλαία.

Ο Λαρεντζάκης σκόραρε στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου για το 43-75, προτού ο ΠΑΟΚ με Φράνκε και Καμπερίδη κάνει το 49-75. Ο Σλούκας έβαλε τέλος σε αυτό το 6-0 σερί με τρίποντο για το 49-78, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο σερί του ΠΑΟΚ: 5-0 με Φράνκε, Σλατφσάκη και 4-0 με Πόλεϊ και Χαντς για το 58-80, ενώ είχε μεσολαβήσει ένα καλάθι του Μπολομπόι.

Σε εκείνο το σημείο, ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ και εξέφρασε παράπονα για τη χαλάρωσε των παικτών του. Ακολούθησε το γκολ-φάουλ του Μπολομπόι για το 58-82 (αστόχησε στη βολή), ο ίδιος έκανε από κοντά και το 58-84.

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε λίγο και πάλι και ήταν λογικό με τη διαφορά τόσο ψηλά. Ο Πίτερς από ασίστ του Λαρεντζάκη έκανε από κοντά το 64-86, ενώ στα τελευταία λεπτά μπήκε στο παρκέ και ο Πάπας, αλλά δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου, μιας και σε μία αψιμαχία με τον Τσιακμά αποβλήθηκαν και οι δύο! Ο Μπολομπόι κάρφωσε δυνατά για το 67-88 και εν τέλει το παιχνίδι έκλεισε στο 68-88.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88