3 December, 2023 - 01:09

Θρυλικός θρίαμβος στην έδρα της ΑΕΚ

Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού στην έδρα της ΑΕΚ. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-1 σετ (22-25, 25-23, 18-25, 22-25) στο κλειστό του Ολυμπιακού χωριού, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League και μείωσαν στον έναν βαθμό τη διαφορά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μετά την πρώτη δύσκολη «μάχη» (2-3) με την πανίσχυρη Νοβάρα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τη φάση των «16» του Challenge Cup, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, κυριαρχώντας απόλυτα στην έδρα των «κιτρινόμαυρων». Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι ήταν ασυναγώνιστη στο πρώτο, στο τρίτο και στο τέταρτο σετ, καθώς πήρε μεγάλες διαφορές, ενώ έχασε στις λεπτομέρειες το δεύτερο, στο οποίο ήταν μπροστά με 23-22! Ο Ολυμπιακός μέτρησε 16 μπλοκ στο ματς, ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Κούμπουρα, με 29 πόντους, με τις Νίζετιχ, Μλέινκοβα και Εμμανουηλίδου να ακολουθούν με 13, 11 και 10, αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-3, με επίθεση της Κούμπουρα, με την Νίζετιχ να ανεβάζει τη διαφορά στο +6 (4-10, 5-11). Η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 12-12, όμως η Εμμανουηλίδου έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Θρύλο, για το 13-12, με μπλοκ. Οι γηπεδούχες προσπέρασαν (14-13), κρατώντας το προβάδισμα ως το 20-19 (15-14, 16-15, 17-16, 18-17, 19-18), αλλά οι «ερυθρόλευκες» είχαν την «απάντηση» στο πιο κρίσιμο σημείο, με την Νίζετιχ να κάνει το 22-21. Νέα ισοφάριση (22-22) από την ΑΕΚ, αλλά η Μλέινκοβα οδήγησε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (22-24), με την Νίζετιχ να «καθαρίζει» το σετ (0-1), με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 3-1, με πέρασμα της Εμμανουηλίδου, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν την ανατροπή (5-3). Επίθεση της Μλέινκοβα και 5-5 οι «ερυθρόλευκες», με την Κούμπουρα να «χτυπάει» ξανά, για το 6-5. Νέο προβάδισμα για την ΑΕΚ, αυτή τη φορά με +3 (11-8, 12-9), με την Εμμανουηλίδου να μειώνει σε 14-13, με μπλοκ άουτ και την Κούμπουρα βάζει ξανά μπροστά (14-15) τον Ολυμπιακό. Η Εμμανουηλίδου έκανε το 16-15, η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά (18-17), με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει (18-18) και στη συνέχεια, να κάνει το 19-18! Με πλασέ της Καράρο, ο Θρύλος έφτασε στο 22-21, με την Ιταλίδα να κερδίζει και μπλοκ, για το 23-22. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυρες» ανέτρεψαν το σκορ και ισοφάρισαν (1-1) στα σετ, με 25-23.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 14-9, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, με την Κούμπουρα να κερδίζει μπλοκ, για το 17-9! Νέο μπλοκ της Κούμπουρα και 18-9 ο Ολυμπιακός, με την Μλέινκοβα να «γράφει» το 19-10. Ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του και έφτασε σε σετ μπολ (18-24), μετά από άουτ επίθεση της ΑΕΚ, με την Νίζετιχ να κάνει το 2-1, με 25-18, με εντυπωσιακό άσσο!

Εξαιρετική η εικόνα των «ερυθρόλευκων» και στο τέταρτο σετ. Με μπλοκ της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-3, ενώ η Νίζετιχ «χτύπησε» ξανά, για το 11-4. Νέος πόντος της Κούμπουρα και 15-7 τα κορίτσια του Θρύλου, αλλά στη συνέχεια, η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο (15-16). Οι «ερυθρόλευκες», ωστόσο, δεν «μάσησαν», με την Κούμπουρα να κάνει το 17-15 και το 20-18 και η Εμμανουηλίδου να κερδίζει μπλοκ, για το σετ μπολ/ματς μπολ (21-24). Το 25-22 και το τελικό 3-1 ήρθε με επίθεση της Κούμπουρα!

Τα σετ (1-3 σε 1.47): 22-25, 25-23, 18-25, 22-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 16-15, 20-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-23

3ο σετ: 6-8, 9-16, 14-21, 18-25

4ο σετ: 4-8, 12-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσσους, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 16 (14/35 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάσκοβα 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 29% άριστες), Πλάνκο 6 (6/16 επ.), Νικόλοβα 14 (13/36 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 71% υπ. - 36% άριστες), Ξηντάρα (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Γρυλλάκη, Καλαντάτζε 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 5 (5/14 επ., 20% υπ. - 20% άριστες), Ξανθοπούλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 15 (11/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 17% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (7/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 29 (24/52 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 11 (7/33 επ., 4 μπλοκ, 52% υπ. - 19% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 55% υπ. - 14% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη

Δηλώσεις:

Λορέντζο Μιτσέλι: «Μεγάλη εμφάνιση της ομάδας! Συγχαρητήρια σε όλο το επιτελείο και τις παίκτριές μου. Τους αξίζει αυτή η νίκη».

Μίλιτσα Κούμπουρα: «Είμαι πολύ περήφανη για την ομάδα μου, για τον τρόπο που παίξαμε. Ήμασταν συγκεντρωμένες σε όλη τη διάρκεια και αποφασισμένες να κερδίσουμε το ματς. Περάσαμε μια πολύ δύσκολη περίοδο, με δύο αγώνες την εβδομάδα ασταμάτητα και καταφέραμε να κάνουμε μια εξαιρετική εμφάνιση και να κερδίσουμε την αήττητη ΑΕΚ. Τώρα, στρέφουμε την προσοχή μας στη Νοβάρα, γιατί όλα είναι δυνατά, όταν πραγματοποιούμε το κορυφαίο μας παιχνίδι».