21 April, 2024 - 15:58

Με καρδιά Πρωταθλητή ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό και απέκτησε προβάδισμα τίτλου!!!

Ο Ολυμπιακός με κατάθεση ψυχής επικράτησε με 61-53 του Παναθηναϊκού, στον 3ο τελικό της Α1 Μπάσκετ Γυναικών στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και ανέκτησε το προβάδισμα στη σειρά των τελικών, κάνοντας το 2-1. Οι πρωταθλήτριες παρά τη σημαντική απουσία της Βίτολα, ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και από τη στιγμή που προηγήθηκαν στο 2ο δεκάλεπτο, διατήρησαν μέχρι τέλους τον έλεγχο. Πλέον ο Θρύλος απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος την οποία θα διεκδικήσει την προσεχή Τετάρτη (24/4) στο Κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος». Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές πρωταγωνίστριες στη σημερινή νίκη και πέντε παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Γουίλιαμς με 14 πόντους, ακολούθησε η Τόμπιν με 13, από 12 σημείωσαν η Νικολοπούλου και Καρλάφτη ενώ με double double, ολοκλήρωσε το ματς η Χριστινάκη που σκόραρε 10 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Εναλλαγές στο σκορ…

Με καλάθι της Γουίλιαμς, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, για να ακολουθήσει τρίποντο της Σταμολάμπρου για το 2-3. Η Τόμπιν με ωραία ατομική προσπάθεια, έδωσε ξανά το προβάδισμα (8:28) και μετά το 4-5 που ακολούθησε ο Θρύλος έτρεξε ένα 5-0 σερί, με τρίποντο της Γούιλιαμς (7:03) και δυο εύστοχες ελεύθερες βολές της Νικολοπούλου (6:31) για το 9-5. Ακολούθησε νέο τρίποντο της Σταμολάμπρου από το οποίο προήλθε το 9-8 στο 6:13, σκορ που παρέμεινε στα επόμενα τέσσερα περίπου λεπτά, όταν η Αλέιν με σημείωσε το 9-10 στο 2:15. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο της Καρλαύτη ανακτώντας το προβάδισμα με 11-10 (1:12) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 11-12, ύστερα από λέι απ της Σταμολάμπρου στα 12’’.

Με επιμέρους 12-1 και 8-0 σερί, μπροστά με +12 στο ημίχρονο

Το 2ο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με το δεύτερο τρίποντο της Ρένας Καρλάφτη, η οποία έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού γράφοντας το 14-12 (9:43).  Οι πράσινες ισοφάρισαν με την Αλέιν (8:12), πριν το νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα δια χειρός Νικολοπούλου (6:50), με την Αλέιν να ισοφαρίζει εκ νέου σε 16-16 (6:30). Ο Θρύλος απάντησε άμεσα με το τρίποντο της Χριστινάκη για το 19-16 (5:47) και μετά το 19-18, με το οποίο μείωσε ο Παναθηναϊκός, έτρεξε ένα 4-0 σερί με την Τόμπιν η οποία αρχικά ευστόχησε σε δυο ελεύθερες βολές (4:25) και στη συνέχεια σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 23-18 (4:00). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το 2:16, όταν η Σωτηρίου με μια εύστοχη βολή, σημείωσε το 23-19, όμως στο σημείο αυτό ανέλαβε... δράση η Γουίλιαμς η οποία με 6 διαδοχικούς πόντους, αύξησε για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα τη διαφορά, γράφοντας το 29-19, μέχρι το 1:16.  Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε στο 8-0, η Χριστινάκη η οποία με εξαιρετική προσπάθεια στα 30’’ πέτυχε το 31-19 για να πάει με αυτό το +12 μπροστά στο ημίχρονο ο Θρύλος. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα μετά το 19-18 στο 4:58, με όπλο την εξαιρετική άμυνα, έτρεξε ένα επιμέρους 12-1, έχοντας επιβάλει το παιχνίδι της.

Ξέφυγε και με +13, διατήρησε τον έλεγχο

Η Αγγελική Νικολοπούλου σκόραρε τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο σημειώνοντας το 32-21 με μια εύστοχη ελεύθερη βολή και το 34-23 με δίποντο στο 8:48, γράφοντας το 34-23. Με δυο εύστοχες βολές της Τόμπιν ο Θρύλος διεύρυνε για πρώτη φορά στο +13 το προβάδισμά του για το 36-23 (6:56).  Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 36-30 μέχρι το 5:07, όμως η Γουίλιαμς με τρίποντο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +9 για το 39-30 στο 4:45. Ακολούθησε το 39-33, με τη Καρλάφτη να σημειώνει στα 4’’ με ανάποδο λέι απ  το 41-33, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Θρύλος ως το τέλος!

Με ένα εύστοχο δίποντο και μια ελεύθερη βολή της Καρλάφτη ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο για το 44-33 (9:11) που επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Το +11 διατηρήθηκε με δυο εύστοχες βολές της Τόμπιν (7:29) η οποία διαμόρφωσε το 46-35. Οι πράσινες μείωσαν στη συνέχεια σε 46-41 μέχρι, όμως η Νικολοπούλου με ωραία προσπάθεια σταμάτησε το σερί τους γράφοντας το 48-41 στο 5:17.  Ακολούθησε το 50-43, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 50-47 στο 3:53 και τη Χριστινάκη βάζει στοπ στο σερί που δέχθηκαν οι «ερυθρόλευκες», πετυχαίνοντας το 52-47, κάτω από το καλάθι (3:05). Με τρίποντο της Σταμολάμπρου διαμορφώθηκε το 52-50 (2:44) με την Τόμπιν να απαντάει για το 54-50 (2:14) και τη Χριστινάκη με δυο εύστοχες βολές να γράφει το 56-50 (1:53). Το σερί του Ολυμπιακού διεύρυνε στο 7-0 με τρίποντο η Νικολοπούλου πετυχαίνοντας το 59-50 για το +9, 1:32 πριν τη λήξη. Στον υπολειπόμενο χρόνο ο Θρύλος, διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στο τελικό 61-53, χάρη στο οποίο ανέκτησε το προβάδισμα στη σειρά των τελικών, κάνοντας το 2-1!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 14 (2/2 τρίποντα), Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου (6 ριμπάουντ), Σύρρα, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 12 (1/3 τρίποντα), Καρλάφτη 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Αναστασοπούλου, Δίελα, Χριστινάκη 10 (10 ριμπάουντ), Κολλάτου, Τόμπιν 13 (6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 11, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 5 (2 ριμπάουντ), Τσβίτκοβιτς 4 (5 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Σωτηρίου 6, Πατσιατζή, Αλεξανδρή, Τζόουνς 13 (11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 14 (16 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου