EuroCup

Αυτοκράτορας Άρης στην Άγκυρα

Υπερηχητικός Άρης στην Άγκυρα, παρέμεινε ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης!

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 95-85 της Τουρκ Τέλεκομ για τη 12η αγωνιστική του Eurocup, σε ένα παιχνίδι που είχαν το πάνω χέρι καθ' όλη τη διάρκεια του και παρά τις στιγμές που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ήταν ψύχραιμοι και πήραν στο τέλος μια πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας στην ευρωπαϊκή τους πορεία.

Read More

Γνώρισαν τη συντριβή τα κορίτσια του Ολυμπιακού από τη Ρίγα

Λύγισε κόντρα στην ανώτερη Ρίγα στο ΣΕΦ και πλέον καλείται να ψάξει μία επική ανατροπή στη ρεβάνς της Λετονίας ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό και τελικά γνώρισαν την βαριά ήττα με 72-53, αποτέλεσμα που δυσκολεύει πάρα πολύ την υπόθεση-πρόκριση στη φάση των «16» του φετινού Eurocup Γυναικών.

Read More

«Άλωσε» την Πόλη ο Παναθηναϊκός!

Απίθανο «διπλό» του Παναθηναϊκού στην Πόλη!

Οι «πράσινες» νίκησαν με σκορ 80-79 μέσα στην έδρα της Μπεσίκτας με ανατροπή, ολοκληρώνοντας με ρεκόρ 4-2 τους ομίλους του Eurocup Γυναικών και εξασφαλίζοντας μία θέση στους «32» της διοργάνωσης!

Read More

«Άλωσε» την Καισάρεια ο φοβερός Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα στο δεύτερο ημίχρονο 85-69 την Καϊσερί στην Τουρκία για την πρεμιέρα του Euro Cup μπάσκετ κι έδειξε πως αποτελέσει μια από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν τη διάκριση στη φετινή διοργάνωση.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν σε εξαιρετική μέρα τη Χριστινάκη, η οποία σημείωσε 16 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Νικολοπούλου με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ κι 7 ασίστ.

Από τις Τουρκάλες, ξεχώρισαν η Έλενμπεργκ κι η Ρίτσαρσον με 14 πόντους έκαστη.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 49-60, 69-85

Read More

Στο κλειστό του Χολαργού οι φετινοί ευρωπαϊκοί αγώνες της ομάδας Μπάσκετ Γυναικών του Παναθηναϊκού

Το κλειστό του Χολαργού θα είναι η έδρα της ομάδας γυναικών του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ για το Eurocup για την εφετινή σεζόν, όπως ανακοίνωσε σήμερα ο Ερασιτέχνης.

Οι επιλογές των πράσινων ήταν το κλειστό του ΟΑΚΑ και αυτό των Λιοσίων με την δεύτερη επιλογή να απορρίπτεται για λόγους ασφαλείας.

Μετά από την συμφωνία του τριφυλλιού με τον Δήμο Παπάγου-Χολαργού αποφασίστηκε ότι οι ευρωπαϊκοί αγώνες θα γίνουν σε ένα σύγχρονο γήπεδο που πληροί τις προϋποθέσεις που θέτει η FIBA.

Αναλυτικά αναφέρει η ανακοίνωση του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού…

Read More

Τεράστια ισοπαλία για τον Εθνικό!

Σπουδαία ισοπαλία (10-10) πήρε στην Ουγγαρία ο Εθνικός απέναντι στην Ούιπεστ, στο πρώτο ματς των προημιτελικών του EuroCup.

Η ομάδα του Πειραιά θα δώσει τη ρεβάνς (11/2) στην έδρα της και κρατάει το πάνω χέρι για την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του θεσμού.

Μάλιστα, θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη από το παιχνίδι, αφού η Κατσιμπρή έδωσε στον Εθνικό προβάδισμα (10-9) δύο λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο η Νάγκι διαμόρφωσε το τελικό 10-10 στα 1:16.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 5-2, 1-2, 3-3

Read More

Εκπληκτικός Προμηθέας υπέταξε την Μπουντούτσνοντ!

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, ο Προμηθέας νίκησε 81-72 την Μπουντούτσνοστ στο «Δημήτρης Τόφαλος» για τη 12η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Euro Cup και, με 7-5 ρεκόρ, παρέμεινε στην πέμπτη θέση και βρέθηκε πιο κοντά στην πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, ρεκόρ που έχουν και οι Μαυροβούνιοι.

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου πήγαν στο +8 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και σε διψήφιες διαφορές στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.